Serwis poświęcony przyrodzie województwa podkarpackiego

Aktualności

Zobaczyć bieszczadzkie żubry

07-03-2010
Fot. J.Szarek
Fot. J.Szarek

Koniec długiej, śnieżnej zimy to dobry czas do obserwacji bieszczadzkich żubrów. Zwierzęta trzymają się w dużych stadach i często przebywają w miejscach, gdzie są dokarmiane przez leśników.

W Bieszczadach żyje obecnie około 300 żubrów. To największe na świecie stado żubrów górskich. Można wyróżnić dwie populacje: zachodnią przebywająca w okolicach Wysokiego Działu i wschodnią – zamieszkującą tereny Nadleśnictw Lutowiska i Stuposiany oraz część Bieszczadzkiego Parku Narodowego.


Najłatwiej można zobaczyć stado, które przebywa na Otrycie i w przyległej do tego pasma dolinie Sanu. Żubry szczególnie upodobały sobie okolice Seredniego oraz Tworylne. Tutejsze stado liczy około 40 zwierząt. Są to krowy, młode byki i cielęta. Stare byki trzymają się osobno i podejście do nich jest bardzo trudne. Żubry chętnie korzystają z wykładanej im paszy - głównie siana, marchwi, buraków i kukurydzy. To jednak tylko uzupełnienie w ich jadłospisie, bo te wielkie zwierzęta nawet zimą dają sobie radę same.


Najłatwiej żubry można zobaczyć o świcie lub wieczorem. Nie polecamy jednak samodzielnych wypraw, bo te wielkie zwierzęta mogą być niebezpieczne. Na taką wyprawę najlepiej wybrać się z doświadczonym leśnikiem, który zna miejsca występowania i zwyczaje bieszczadzkich żubrów.

wstecz

Strona internetowa opracowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie", dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków MF EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Tropem karpackich żubrów" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie - popularyzacja różnorodności biologicznej w wymiarze ekosystemowym" który korzysta z dofinansowania w kwocie 896 496 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Ochrona ostoi karpackiej fauny puszczańskiej - korytarze migracyjne" realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE.

Copyrights 2015. Zielonepodkarpacie.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. projekt i realizacja: ideo