Serwis poświęcony przyrodzie województwa podkarpackiego

Aktualności

Koniec tokowania głuszców

07-05-2016

Kwiecień to czas godowy u głuszców, których w stanie dzikim żyje na Podkarpaciu zaledwie 5-10 osobników. Tokowały również głuszce w hodowli prowadzonej od ponad 20 lat w Nadleśnictwie Leżajsk.


Wkrótce na świat przyjdą tu młode osobniki tego gatunku, które po osiągnięciu dojrzałości, wypuszczone będą na wolność. - Widok tokującego koguta głuszca jest fenomenem natury - zaznacza Zenon Szkamruk, nadleśniczy Nadleśnictwa Leżajsk. - Rozpoczyna on swój taniec i koncert rano, rozkładając wachlarzowaty ogon,  wyciąga szyję i stroszy pióra. Jego pieśń składa się z czterech faz: klapania, trelowania, korkowania i szlifowania. Ten cykl powtarza wielokrotnie. Podczas szlifowania, przypominającego dźwięk ostrzonej osełką kosy, ptak głuchnie - stąd właśnie nazwa gatunku.


Hodowlę głuszców w Nadleśnictwie Leżajsk zainicjowano w 1994 roku. Początkowo składała się tylko z wybiegów dla ptaków. Obecnie hodowla prowadzona jest w 14 zadaszonych wolierach, gdzie głuszce przebywają na piasku w sterylnych warunkach, 15 boksów oraz dwóch odchowalni dla młodych ptaków. Łączna powierzchnia obiektów hodowlanych sięga jednego hektara. Obecnie w hodowli są 23 dorosłe ptaki. Głuszce są bardzo trudne w hodowli, a na Podkarpaciu brak jest potencjalnych miejsc do ich wsiedlania. W stanie naturalnym mają wielu wrogów; od kun, lisów i jenotów, aż po ptactwo drapieżne niszczące lęgi.


Nadleśnictwo Leżajsk bierze aktywny udział w zasilaniu populacji głuszców w Borach Dolnośląskich i Puszczy Augustowskiej w ramach projektu „Czynna ochrona nizinnych populacji głuszca (Tetrao urogallus L.)". Z hodowli leżajskiej w ostatnich trzech latach na wolność wypuszczono łącznie 46 ptaków, większość w Borach Tucholskich.


 

Źródło: RDLP Krosno (tekst: Edward Marszałek, zdjęcia: Anna Bukowska)

 

wstecz

Strona internetowa opracowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie", dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków MF EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Tropem karpackich żubrów" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie - popularyzacja różnorodności biologicznej w wymiarze ekosystemowym" który korzysta z dofinansowania w kwocie 896 496 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Ochrona ostoi karpackiej fauny puszczańskiej - korytarze migracyjne" realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE.

Copyrights 2015. Zielonepodkarpacie.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. projekt i realizacja: ideo