Serwis poświęcony przyrodzie województwa podkarpackiego

Aktualności

Przykład lokalnej inicjatywy dla środowiska

16-06-2016
Przed realizacją Inicjatywy

Od października 2015 r. lokalni Liderzy z województwa podkarpackiego podjeli inicjatywy i działają na rzecz środowiska. Inicjatywy te, mają rozwiązać problemy w skali nawet pojedyńczych miejscowości i przynieść korzyści przede wszystkim dla środowiska, ale także dla lokalnej społeczności. Zakres tematyczny tych przedsięwzięć jest bardzo zróżnicowany i obecnie obejmuje zarówno lokalny monitoring przyrodniczy, czynną ochronę ekosystemów i występujących w nich siedlisk oraz gatunków czy przywracanie tradycyjnych odmian roślin użytkowych. 

 

Aktualnie wiele Inicjatyw jest w trakcie realizacji, niektóre zaś już się zakończyły. Przykładem zakończonej inicjatywy oddolnej jest Inicjatywa nr 14 pn. "Ogród Bioróżnorodności w Dębicy".

 

9 czerwca 2016 roku dyrektor szkoły Pani Dorota Piękoś w towarzystwie zaproszonych gości oraz społeczności szkolnej przecięła biało – czerwoną wstęgę i tym samym nastąpiło oficjalne otwarcie Ogrodu Bioróżnorodności. 

Jest to miejsce życia wielu gatunków drzew, krzewów i roślin zielnych oraz siedlisko dla ptaków, płazów i owadów. Odwiedzający je będą mieli okazję do lepszego poznania środowiska przyrodniczego w pełnym aspekcie – ze wszystkimi składnikami biotopu i biocenozy oraz zależnościami zachodzącymi między nimi. Komponowanie ogrodu wyzwoliło ciekawość i aktywność wśród dzieci. Uczniowie klasy 6a pracowali przy przygotowywaniu rabat, sianiu, sadzeniu roślin, pieleniu, projektowali tabliczki informacyjne. Uczniowie klas czwartych przygotowali nasienniki. Chociaż ogród jest bardzo młody już przyciąga uwagę kolorami kwitnących kwiatów oraz  różnymi odcieniami zieleni. 

 

Inicjatywa została zrealizowana przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Podkarpacia "Pro Carpathia" w ramach projektu "Inicjatywy oddolne na rzecz Zielonego Podkarpacia" sfinansowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. 

 

Więcej informacji o pozostałych lokalnych inicjatwach realizowanych na Podkarpaciu  można znaleźć na naszej stronie interenetowej

wstecz

Strona internetowa opracowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie", dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków MF EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Tropem karpackich żubrów" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie - popularyzacja różnorodności biologicznej w wymiarze ekosystemowym" który korzysta z dofinansowania w kwocie 896 496 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Ochrona ostoi karpackiej fauny puszczańskiej - korytarze migracyjne" realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE.

Copyrights 2015. Zielonepodkarpacie.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. projekt i realizacja: ideo