Serwis poświęcony przyrodzie województwa podkarpackiego

Aktualności

Żubrzy przychówek w Zagrodzie

26-08-2016

Trwa sezon narodzin u bieszczadzkich żubrów. W wolnych stadach obserwuje się kolejne matki dołączające z tegorocznym potomstwem. Przychówek w dzikich stadach może sięgnąć nawet 50 osobników.

 
Również w zagrodzie pokazowej w Mucznem w sobotę 20 sierpnia urodziło się kolejne, już piąte w tym roku żubrzątko.
- Tym razem "dziewczynkę" urodziła Tjlii, żubrzyca przywieziona ze Szwajcarii, ojcem zaś został, po raz piąty w tym roku, byk Xarius - obwieszcza Ewelina Baran z Nadleśnictwa Stuposiany.
 
Obecnie w zagrodzie żyje 17 żubrów. Jesienią planowane jest wsiedlenie części tych osobników do doliny górnego Sanu, gdzie przed kilku laty, z uwagi na panującą gruźlicę, trzeba było wyeliminować całe stado.
Wcześniej sześć osobników z muczniańskiej zagrody dołączyło już do stad wolnościowych w nadleśnictwach Komańcza i Lutowiska.
 
Zagrodę pokazową w Mucznem od momentu jej otwarcia odwiedziło już ponad 370 tysięcy osób. Ten rok będzie znów rekordowy pod względem liczby turystów.
 
Źródło: RDLP Krosno
wstecz

Strona internetowa opracowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie", dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków MF EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Tropem karpackich żubrów" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie - popularyzacja różnorodności biologicznej w wymiarze ekosystemowym" który korzysta z dofinansowania w kwocie 896 496 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Ochrona ostoi karpackiej fauny puszczańskiej - korytarze migracyjne" realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE.

Copyrights 2015. Zielonepodkarpacie.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. projekt i realizacja: ideo