Serwis poświęcony przyrodzie województwa podkarpackiego

Aktualności

DO BIEGU, GOTOWI, START!

29-08-2016

 Najbardziej znaną formą orientacji w terenie są biegi na orientację, jednak coraz większą popularnością cieszą się także: rowerowa jazda na orientację, narciarskie biegi na orientację jak również orientacja precyzyjna – stworzona z myślą o osobach niepełnosprawnych.

 
Na terenie ścieżki edukacyjno-przyrodniczej  „Białkówka" w Nadleśnictwie Kolbuszowa powstał właśnie Zielony Punkt Kontrolny. Jego idea zakłada udostępnianie lasów dla uprawiania różnych form orientacji w terenie, a ta, oparta na bazie stałych punktów, zyskuje coraz większą rzeszę zwolenników. Na obszarze około 2,5 km 2 rozmieszczonych zostało 30 drewnianych słupków z biało-pomarańczowymi tabliczkami i perforatorami oraz zaproponowane zostały trzy trasy o różnej długości. Z efektów projektu można już korzystać. Wystarczy ze strony internetowej Nadleśnictwa pobrać jedną z map i wyruszyć na poszukiwanie punktów. Mapę można pobrać także na smartfon lub tablet, skanując QR kod z tablicy informacyjnej znajdującej się na początku ścieżki dydaktycznej. Inicjatywa została zrealizowana przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Podkarpacia "Pro Carpathia" w ramach projektu "Inicjatywy oddolne na rzecz Zielonego Podkarpacia" sfinansowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
 
Oficjalna inauguracja Zielonego Punktu Kontrolnego „Białkówka" miała miejsce 28 sierpnia 2016 r. Licznie zgromadzeni uczestnicy z całej południowej Polski próbowali swoich sił w orientacji sportowej na wybranej trasie. Podczas tego biegu uczestnicy mieli za zadanie znalezienie jak największej liczby punktów kontrolnych, zaznaczonych na mapie i oznakowanych w terenie w odpowiednim czasie. Towarzyszące słońce zachęciło do wyruszenia na trasy amatorów tej zabawy. Zwycięzcą na trasie długiej wśród kobiet została Anna Podraza z Tarnowa, a wśród mężczyzn Józef Klimasz z Rzeszowa. Na trasie średniej wśród kobiet wygrała Sylwia Czepiel z Łopuszki Wielkiej,  a wśród mężczyzn Karol Huba z Dębów. Na najkrótszej trasie najlepsza była Agnieszka Leśnicka z Przeworska i Szymon Roman z Dębów. Doceniono też najmłodszego uczestnika Ola Kusiak z Nowej Sarzyny liczącą 4 lata oraz seniora Andrzeja Domańskiego też z Nowej Sarzyny biorący udział w rywalizacji liczył 61 lat.
 
Tekst: Mirosław Marek - Lider Inicjatywy 

 

wstecz

Strona internetowa opracowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie", dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków MF EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Tropem karpackich żubrów" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie - popularyzacja różnorodności biologicznej w wymiarze ekosystemowym" który korzysta z dofinansowania w kwocie 896 496 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Ochrona ostoi karpackiej fauny puszczańskiej - korytarze migracyjne" realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE.

Copyrights 2015. Zielonepodkarpacie.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. projekt i realizacja: ideo