Serwis poświęcony przyrodzie województwa podkarpackiego

Aktualności

Otwarto ścieżkę wokół rezerwatu "Prządki"

23-11-2016

Oficjalnie otwarto ścieżkę turystyczno-edukacyjną wokół popularnego rezerwatu. Prządki to jedno z najbardziej znanych turystom miejsc na Podkarpaciu. Ale dopiero w tym roku uregulowano kwestie prawne, związane ze zwiedzaniem rezerwatu.


Wcześniej turyści, którzy licznie odwiedzali to miejsce (nierzadko opuszczając wydeptane ścieżki i zapuszczając się w mniej dostępne miejsca czy nawet wspinając na skałki), nie byli świadomi, że czynią to nie całkiem legalnie. Nie było bowiem wytyczonego zgodnie z wymaganiami szlaku ruchu pieszego. Wprawdzie nikt zwiedzających nie przeganiał, ale sprawa nabrała rozgłosu, gdy w ubiegłym roku przed wakacjami Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Rzeszowie przypomniała o obowiązującym - wynika to z ustawy o ochronie przyrody - zakazie wstępu do rezerwatów. Reakcja RDOŚ związana była m.in. z wypadkami, do jakich doszło w tym miejscu. 

Gmina Korczyna (na jej terenie jest rezerwat) postarała się o to, by powstała ścieżka, po której turyści mogą poruszać się zgodnie z prawem i w miarę bezpiecznie. Zajęło to wiele miesięcy, bo wymagało uzgodnień nie tylko z RDOŚ i Nadleśnictwem Kołaczyce, ale przede wszystkim z właścicielami działek sąsiadujących z rezerwatem, przez które przebiega 80 proc. szlaku. Było ich kilkunastu, w tym część mieszka w innych regionach Polski.
 
Ścieżka ma długość ok. 600 metrów. Częściowo prowadzi po trasie, z której zwyczajowo korzystali turyści, częściowo została wytyczona na nowo. Dla bezpieczeństwa zamontowano drewniane bariery ochronne ułatwiające schodzenie i wchodzenie, na najbardziej stromych odcinkach wykonano drewniane schody. Są też tablice informacyjne i strzałki wskazujące kierunek wędrówki. Część zakrzaczeń została usunięta, by odsłonić to, co najbardziej atrakcyjne, czyli skalne ostańce. 
 
To jeden z najstarszych rezerwatów w Polsce (powstał w 1957 roku). Jest niewielki, zajmuje obszar ok. 13,6 ha, ale wyjątkowo urokliwy. Skały z piaskowca ciężkowickiego liczą sobie kilkadziesiąt milionów lat. Oryginalnie uformowane ostańce pobudzają ludzką wyobraźnię, czego dowodem są legendy, jakie z nimi się wiążą.
 
 
Fot. M.Pociask, T. Olbrycht
Źródło: Nowiny24
 
wstecz

Strona internetowa opracowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie", dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków MF EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Tropem karpackich żubrów" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie - popularyzacja różnorodności biologicznej w wymiarze ekosystemowym" który korzysta z dofinansowania w kwocie 896 496 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Ochrona ostoi karpackiej fauny puszczańskiej - korytarze migracyjne" realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE.

Copyrights 2015. Zielonepodkarpacie.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. projekt i realizacja: ideo