Serwis poświęcony przyrodzie województwa podkarpackiego

Aktualności

Dąb Józef kandydatem na Europejskie Drzewo Roku 2017

01-02-2017

Już 1. lutego rozpoczęło się głosowanie na Europejskie Drzewo Roku 2017. Spośród drzew z 16 europejskich krajów plebiscyt wygra to, które otrzyma największą liczbę głosów internautów. Polskim kandydatem jest zwycięzca krajowej edycji konkursu Drzewo Roku, organizowanego przez Klubu Gaja, dąb Józef z Wiśniowej (woj. podkarpackie). Zachęcamy do głosowania!

 

Dąb Józef posiada niezwykłą historię, która jest ściśle związana z miejscem w którym rośnie. To właśnie urok okolicy skłonił rodzinę Mycielskich do kupna dworu, który stał się ośrodkiem życia intelektualnego i kulturalnego regionu. W czasie II wojny światowej dąb był schronieniem dla rodziny żydowskiej. Wizerunek drzewa widniał również na przedwojennym banknocie stuzłotowym. Obecnie dąb Józef podziwiany jest przez uczestników licznych wycieczek, a także jest obiektem fotograficznym i malarskim.

Z polskim dębem konkurować będzie 15 drzew z europejskich krajów: lipa w miejscowości Masseman z Belgii, czcigodny dąb bezszypułkowy przy kościele Nasalevtsi - strażnik wsi i jej mieszkańców z Bułgarii, lipa w Lipce z Republiki Czeskiej, Sykomora w przełomie z Anglii, dąb Russaka z Estonii, drzewo deszczowe z parku Céron z Francji,  buk pnący w Hoppenrade z Niemiec, najpiękniejszy platan na placu Jászai Mari z Węgier, drzewa Hugha O Flaherty z Irlandii, dąb Stelmužė z Litwy, dąb wiecznie zielony z Irlandii Północnej, drzewo Ding Dong ze Szkocji, Sosna Aprisquillo z Hiszpanii, platan z Budatina ze Słowacji, dąb Brimmons z Walii.

Konkurs Europejskie Drzewo Roku co roku pokazuje nam, że ludzie w całej Europie kochają drzewa. Dlatego powinniśmy je pielęgnować i zachować dla przyszłych pokoleń jako element naszego dziedzictwa przyrodniczego, historycznego i kulturowego. Zapraszamy do poznawania niezwykłych historii europejskich drzew! Nowością w tym roku jest możliwość zagłosowania na 2 drzewa – zachęca Jolanta Migdał, koordynatorka konkursu Drzewo Roku.

Konkurs Europejskie Drzewo Roku zwraca uwagę naciekawe drzewa w Europie, jako ważne elementy dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, które powinniśmy cenić i chronić. Głosowanie trwa od 1 do 28 lutego 2017 r. W ostatnim tygodniu (od 22 do 28 lutego ) głosowanie jest tajne,  co oznacza, że na stronie internetowej nie można znaleźć aktualnej liczby głosów. Wyniki zostaną ogłoszone podczas Ceremonii Rozdania Nagród 21 marca 2017 w Brukseli, podczas której zwycięzcy zostaną nagrodzeni.

Głosy na polskie drzewo można oddać na stronie www. treeoftheyear.org lub poprzez stronę www.swietodrzewa.pl

 

Zdjęcie: Rafał Godek

wstecz

Strona internetowa opracowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie", dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków MF EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Tropem karpackich żubrów" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie - popularyzacja różnorodności biologicznej w wymiarze ekosystemowym" który korzysta z dofinansowania w kwocie 896 496 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Ochrona ostoi karpackiej fauny puszczańskiej - korytarze migracyjne" realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE.

Copyrights 2015. Zielonepodkarpacie.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. projekt i realizacja: ideo