Serwis poświęcony przyrodzie województwa podkarpackiego

Aktualności

Pierwszy dzień wiosny

21-03-2017

21 marca to pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Jest to dzień bardzo wyczekiwany dla wszystkich, którzy są zmęczeni zimnem i wcześnie zapadającym zmrokiem. Przyroda budzi się do życia, drzewa pokrywają się pąkami, listkami i kwiatami, z ciepłych krajów wracają ptaki. Tradycją związaną z tym dniem jest topienie lub palenie Marzanny. Zwyczaj ten wywodzi się ze słowiańskich wierzeń pogańskich i związany był kiedyś z Jarymi Godami, czyli cyklem obrzędów przypadających na czas równonocy wiosennej. Dawniej Marzanna uosabiała boginkę śmierci, którą należało wynieść ze wsi i utopić bądź spalić. Wierzono, że symboliczne zabicie postaci uosabiającej śmierć zapewni powrót życia (wiosny) i przyniesie urodzaj na cały nadchodzący rok. Obecnie Marzanna nie uosabia już śmierci, a raczej zimę, którą wyprasza się w dosadny sposób, aby zrobić miejsce wiośnie.

 

Pierwszy dzień astronomicznej wiosny przypada w dzień równonocy wiosennej (dzień i noc trwają tyle samo). Od tego dnia dzień będzie się wydłużać jeszcze przez trzy miesiące.

 

Sporadycznie pierwszy dzień wiosny kalendarzowej i wiosna astronomiczna zbiegają się w czasie. Wg najnowszych badań przez wiele najbliższych lat to nie nastąpi. Związane jest to z tzw. ruchem precesyjnym ziemi, którego nie uwzględnia kalendarz. Do roku 2102 astronomiczna wiosna wypadać będzie 20 marca (a kilkakrotnie do roku 2044 nawet 19 marca).

 

Źródło: Ekokalendarz, Radiozet

Fot. M.Jedynak


 

Cebulica dwulistna
Lepiężnik różowy
Miodunka ćma
Podbiał pospolity
Wawrzynek wilczełko
wstecz

Strona internetowa opracowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie", dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków MF EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Tropem karpackich żubrów" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie - popularyzacja różnorodności biologicznej w wymiarze ekosystemowym" który korzysta z dofinansowania w kwocie 896 496 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Ochrona ostoi karpackiej fauny puszczańskiej - korytarze migracyjne" realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE.

Copyrights 2015. Zielonepodkarpacie.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. projekt i realizacja: ideo