Serwis poświęcony przyrodzie województwa podkarpackiego

Aktualności

Niezapominajki to są kwiatki z bajki!

15-05-2017

Niezapominajka zwana niezabudką to roślina należąca do rodziny ogórecznikowatych (Boraginacea). Łacińska nazwa rodzaju Myosotis oznacza dosłownie „mysie uszko”. Rodzaj posiada kilkadziesiąt gatunków roślin zielnych, jednorocznych, dwuletnich, a także bylin. Rośnie niemal na wszystkich kontynentach. Większość odmian woli cieniste, chłodne stanowiska, ale spotkać je można także w strefie bagiennej w pobliżu zbiorników wodnych, suchych łąkach czy strefie alpejskiej.


Rośliny posadzone w większej grupie, gdy kwitną (w maju i czerwcu), dają prawdziwy spektakl błękitów i niebieskości, rzadziej różu i bieli. Na kwietnikach i rabatach można je także łączyć z innymi wiosennymi gatunkami, jak bratki, stokrotki, laki pachnące czy jaskry azjatyckie. Wspaniale uzupełniają kompozycje z roślin cebulowych, zakrywając później ich zasychające liście. Niezapominajki pięknie wyglądają także na obwódkach, w pojemnikach na balkonach i tarasach, a także w mieszkaniach do sezonowej dekoracji.


Oprócz walorów dekoracyjnych (niezapominajki cieszą oko zarówno na rabatkach, w donicach, jak i w wazonach, gdzie dzielnie stoją aż do tygodnia!), ziele to sprawdzi się jako podstawa do sporządzenia nalewki pomocnej w uporczywym kaszlu, zapaleniu oskrzeli, gruźlicy, zapaleniu krtani i gardła, oraz przy krwotokach z nosa. Poleca się również kąpiel w niezapominajce dla zdrowego snu – odgoni koszmary i zapobiegnie bezsenności. Jeżeli zaś ktoś śpi za krótko, to właśnie niezapominajki może użyć w roli okładu na zmęczone oczy – nada im blask i poprawi urodę.


Niezapominajka to przede wszystkim symbol pamięci. Ma nam przypominać o walorach polskiej przyrody, o jej różnorodności oraz ochronie, którą powinniśmy ją otaczać.
Dziś obchodzimy Święto Niezapominajki, które zapoczątkował redaktor Programu I Polskiego Radia Andrzej Zalewski, pomysłodawca i autor audycji Ekoradio.


Źródła: Ekokalendarz, Ulica ekologiczna, Mój piękny ogród

Fot. M.Jedynak, M.Pociask
 

wstecz

Strona internetowa opracowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie", dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków MF EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Tropem karpackich żubrów" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie - popularyzacja różnorodności biologicznej w wymiarze ekosystemowym" który korzysta z dofinansowania w kwocie 896 496 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Ochrona ostoi karpackiej fauny puszczańskiej - korytarze migracyjne" realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE.

Copyrights 2015. Zielonepodkarpacie.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. projekt i realizacja: ideo