Serwis poświęcony przyrodzie województwa podkarpackiego

Aktualności

Wolontariat w parkach narodowych

18-05-2017

Bieszczadzki oraz Magurski Park Narodowy umożliwiają udział w wolontariacie. Inicjatywa ta przyciąga co roku coraz więcej osób, które chcą poświęcić swój wolny czas pracując na terenach cennych przyrodniczo. Zadaniem wolontariuszy jest pomoc w realizacji celów dla których zostały powołane parki narodowe. Inicjatywa wolontariatu daje możliwość poznania przyrody parków oraz aktywnego uczestnictwa w ich ochronie, a także rozwijania pasji przyrodniczych oraz poznania osób z podobnymi zainteresowaniami.


Uczestnicząc w wolontariacie pomagasz w realizacji zadań takich jak:
•    wykonywanie prac terenowych, co daje możliwość obcowania z przyrodą
•    konserwacja i rozbiórka elementów infrastruktury drewnianej;
•    poprawa stanu szlaków turystycznych i odnowienie oznaczeń;
•   edukacja przez informację: pomoc w oprowadzaniu turystów, informowanie turystów o działaniach ochronnych realizowanych przez park, zasadach bezpiecznego i przyjaznego dla przyrody zachowania się w górach, omówienie panoram widokowych w obrębie głównych szlaków turystycznych itp.


Aby zostać wolontariuszem trzeba przede wszystkim chcieć się zaangażować w tego typu działalność i być osobą pełnoletnią, a także dysponować wolnym czasem. Nie potrzeba posiadać kierunkowego wykształcenia, ponieważ zakres prac jest bardzo szeroki dlatego każdy znajdzie odpowiednie dla siebie zajęcie. Osoby zgłaszające się do wolontariatu powinny cechować się odpowiedzialnością, a powierzone im zadania wykonywać solidnie,  ponieważ jest to  istotne dla funkcjonowania i ochrony obszaru parku.

Formularze zgłoszeniowe oraz szczegółowe informacje są dostępne na stronach Magurskiego Parku Narodowego oraz Bieszczadzkiego Parku Narodowego 

 

Fot. M.Pociask, I.Muzyka
 

wstecz

Strona internetowa opracowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie", dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków MF EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Tropem karpackich żubrów" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie - popularyzacja różnorodności biologicznej w wymiarze ekosystemowym" który korzysta z dofinansowania w kwocie 896 496 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Ochrona ostoi karpackiej fauny puszczańskiej - korytarze migracyjne" realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE.

Copyrights 2015. Zielonepodkarpacie.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. projekt i realizacja: ideo