Serwis poświęcony przyrodzie województwa podkarpackiego

Aktualności

Pierwszy dzień lata

21-06-2017

Początek lata jest wyznaczany za pomocą kalendarza i astronomicznie. Lato kalendarzowe rozpoczyna się każdego roku tego samego dnia, czyli 22 czerwca i trwa aż do kalendarzowej jesieni, 23 września. Jego początek jest niezależny od położenia Słońca względem Ziemi.

 

Lato astronomiczne rozpoczyna się każdego roku o innej godzinie, a czasem zdarza się też, że innego dnia. W 2017 przypada na 21 czerwca. Różnica polega na tym, że astronomiczne lato rozpoczyna się od tak zwanego przesilenia letniego i kończy się na równonocy jesiennej. Pierwszy dzień lata jest jednocześnie najdłuższym dniem w roku, a następująca po nim noc — najkrótszą.


Źródła: Kalendarz Świąt, Mówimy jak

Fot. M.Pociask

 

wstecz
Strona internetowa opracowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie", dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków MF EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Tropem karpackich żubrów" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie - popularyzacja różnorodności biologicznej w wymiarze ekosystemowym" który korzysta z dofinansowania w kwocie 896 496 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Ochrona ostoi karpackiej fauny puszczańskiej - korytarze migracyjne" realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE
Copyrights 2015. Zielonepodkarpacie.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. projekt i realizacja: ideo