Serwis poświęcony przyrodzie województwa podkarpackiego

Aktualności

Ze zwierzętami na wspólnym szlaku

05-07-2017

Wolny czas i piękna pogoda sprawiają, że turystyczne szlaki pełne są miłośników przyrody i czynnego wypoczynku. Lato to także czas, kiedy kontakty pomiędzy ludźmi i zwierzętami intensyfikują się. Pełne turystów leśne i górskie szlaki często wybierane są przez dzikie zwierzęta na trasy ich wędrówek. Naturalnie instynkt podpowiada im lęk przed człowiekiem i odruch ucieczki. Jednak coraz częściej spotkać można niepłochliwe czy też wręcz oswojone zwierzę.


Sarny, dziki, lisy, kuny, a w górach także wilki i niedźwiedzie nauczyły się obcować z człowiekiem. Bywa, że zakradają się do osiedli ludzkich w poszukiwaniu łatwego pożywienia. Korzystają także z dobrodziejstw jakie oferuje im człowiek w ich naturalnym środowisku. Porzucone resztki żywności oraz wypełnione pojemniki na śmieci są dla nich łakomym kąskiem. Jednak te darmowe „paśniki”, zlokalizowane przy szlakach turystycznych i miejscach biwakowania, są dla zwierząt nie tylko  źródłem pożywienia, ale i ogniskiem chorób i pasożytów.


Wbrew powszechnemu odczuciu, z reguły to człowiek jest większym zagrożeniem dla zwierząt niż odwrotnie. Wybierając się na wycieczkę poza miasto: do lasu, w góry czy nad rzekę, pamiętajmy, że to my jesteśmy gośćmi w miejscu naturalnego występowania wielu gatunków zwierząt i roślin, często będących pod ochroną. Nie wolno w żadnym przypadku straszyć, płoszyć czy przeganiać zwierząt. Teren ten jest ich naturalnym domem i nie można im w tym miejscu zakłócać spokoju.


Poza tym należy pamiętać, że każde zwierzę choćby z pozoru najmilsze, to jednak jest zwierzę, dzikie stworzenie. Nigdy nie wiemy w jaki sposób się zachowa i czy przy odrobinie pecha nie ugryzie nas lub drapnie. Co w gruncie rzeczy może skończyć się pobytem w szpitalu z podejrzeniem jakiś groźnych chorób. A przecież nikt nie chciałby z nas spędzić swojego wolnego czasu na pobycie w szpitalu.


Dlatego jeśli będziemy mieli szczęście i spotkamy jakieś zwierzęta na szlaku, postarajmy zachować spokój, pstryknąć kilka zdjęć z oddali i spokojnym krokiem udać się w dalszą drogę.

 

Źródła: RDOŚ w Rzeszowie, Górska Pasja
 

wstecz
Strona internetowa opracowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie", dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków MF EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Tropem karpackich żubrów" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie - popularyzacja różnorodności biologicznej w wymiarze ekosystemowym" który korzysta z dofinansowania w kwocie 896 496 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Ochrona ostoi karpackiej fauny puszczańskiej - korytarze migracyjne" realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE
Copyrights 2015. Zielonepodkarpacie.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. projekt i realizacja: ideo