Serwis poświęcony przyrodzie województwa podkarpackiego

Aktualności

Goryczka trojeściowa

21-08-2017

Goryczka trojeściowa, trojeściowata (Gentiana asclepiadea L.) – roślina należąca do rodziny goryczkowatych. Jeden z największych gatunków krajowych goryczek. Rośnie w górach południowej i środkowej Europy, oraz na Kaukazie. W Polsce jest pospolity w całym paśmie Karpat oraz w Karkonoszach. Spotkać go też można w Górach Świętokrzyskich i w okolicach Ojcowa, ale jest tam znacznie rzadsza. Podobnie jak wszystkie goryczki, podlega ochronie gatunkowej.


Jest rośliną wieloletnią o nagiej, nierozgałęzionej łodydze, , dorasta do 1m. Rośnie w lasach szpilkowych, jodłowo-bukowych, ich obrzeżach, na łąkach, polanach, zrębach, nad potokami a także wśród skał. Zwykle tworzy populacje liczące po kilkaset osobników, rzadziej kilka tysięcy.


Łacińska nazwa Gentiana pochodzi od imienia króla Ilirii – Gentiusa, żyjącego w II w p.n.e., któremu przypisywano odkrycie jej leczniczych właściwości. Przez Górali nazywana świecznikiem leśnym.


Goryczka trojeściowa jest rośliną trującą. Ziele zawiera trującą gencjopikrynę, korzenie trujące alkaloidy – gencjaninę i gencjanidynę. U ludzi powodują one przekrwienie błony śluzowej i wzmożenie kurczliwości żołądka, nudności i wymioty. Zwierzęta nie jedzą tej rośliny, ze względu na jej gorzki smak.


Źródła: Atlas roślin, Atlas flory, Karpackie łaki
Fot. M. Pociask

 

wstecz
Strona internetowa opracowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie", dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków MF EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Tropem karpackich żubrów" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie - popularyzacja różnorodności biologicznej w wymiarze ekosystemowym" który korzysta z dofinansowania w kwocie 896 496 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Ochrona ostoi karpackiej fauny puszczańskiej - korytarze migracyjne" realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE
Copyrights 2015. Zielonepodkarpacie.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. projekt i realizacja: ideo