Serwis poświęcony przyrodzie województwa podkarpackiego

Aktualności

Światowy Dzień Turystyki

27-09-2017

Światowy Dzień Turystyki to święto turystyki obchodzone corocznie 27 września od 1979 roku, ustanowione przez organizację branżową, jaką jest Światowa Organizacja Turystyki (UNWTO), do której Polska należy od 1975 roku. Celem tego dnia jest podniesienie świadomości na temat roli, jaką odgrywa turystyka w ramach społeczności międzynarodowej i pokazania, jak wpływa na społeczne, kulturowe, polityczne i ekonomiczne wartości na całym świecie.


Za najbardziej atrakcyjne uchodzą regiony opisywane jako „nieodkryte” czy „nietknięte”. Poszukiwania autentyczności znajdują swoje odbicie we wchłanianiu przez przemysł turystyczny kolejnych obszarów pod miejsca wypoczynkowe. Zabudowuje i przekształca je w krótkim czasie zgodnie z potrzebami gości, poddaje umiejętnej reklamie i prezentuje jako gotowy produkt – wymarzony kierunek podróży. Powstały raj bywa często odgradzany od lokalnych mieszkańców, zawłaszczając przy okazji wspólne tereny.


W miarę rosnącego napływu gości miejscowość wypoczynkowa zaczyna z czasem uchodzić za banalną i spragnieni świeżych odkryć turyści przemieszczają się gdzie indziej – nie chcemy jeździć tam, gdzie jeżdżą wszyscy. Tymczasem wyeksploatowane kurorty, których cykl życia w branży dobiega końca, zmagają się z niesłychanymi następstwami. Nieopłacalne miejsca pracy w sferze usługowej, ścieki odprawiane prosto do morza, przekształcenia linii brzegowej i krajobrazu, zaśmiecone tereny naturalne i dzikie wysypiska, uszczuplone zasoby słodkiej wody, spadek bioróżnorodności i infrastruktura przeznaczona dla turystów, a nie miejscowych – to tylko niektóre z nich. W okolicy straszą opuszczone hotelowe zabudowania z perspektywą wyburzenia czy przekształcenia w lokale mieszkalne. Cenne stanowiska przyrodnicze z kolei są przetrzebione przez kolekcjonerskie potrzeby zwiedzających, tysiące których w trakcie sezonu zabierze tylko jeden kamyczek czy mały fragment skały „na pamiątkę”.


Liczba turystów stale rośnie, głównie ze względu na nieustannie zwiększające się możliwości swobodnego (i niedrogiego) przemieszczania. Dawniej, zwłaszcza w XVII i XVIII wieku popularny był w Europie tzw. Grand Tour, czyli podróż, w którą wyruszali arystokraci i intelektualiści w celu nabrania dobrych manier, obycia w świecie sztuki i kultury oraz wyrobienia gustu artystycznego.


Źródła: Ekokalendarz, Światowy Dzień Turystyki, Turystyka rodzinna

Fot. M. Pociask


 

wstecz
Strona internetowa opracowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie", dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków MF EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Tropem karpackich żubrów" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie - popularyzacja różnorodności biologicznej w wymiarze ekosystemowym" który korzysta z dofinansowania w kwocie 896 496 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Ochrona ostoi karpackiej fauny puszczańskiej - korytarze migracyjne" realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE
Copyrights 2015. Zielonepodkarpacie.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. projekt i realizacja: ideo