Serwis poświęcony przyrodzie województwa podkarpackiego

Aktualności

Rozpoczęło się rykowisko

15-09-2017

Ryczące byki, w górach, słychać już od kilku dni. Rykowisko, czyli okres godowy jeleni rozpoczyna się zwykle od połowy września. Przez okres około czterech tygodni, o świcie i przed zmrokiem można usłyszeć przeciągłe stękanie i porykiwanie samców, a także ich uderzenia wieńcami o drzewa.


Ryk jelenia często jest mylnie brany za ryk niedźwiedzia. Charakterystyczne ryczenie wydaje zazwyczaj przywódca stada, który chce odstraszyć przeciwnika. Starsze samce ryczeniem odstraszają młodszych konkurentów, a młodsze wyzywają starszych na pojedynki. Znawcy potrafią rozróżnić rodzaje ryczenia, inaczej ryczy byk ranny, inaczej młody, a jeszcze inaczej silny potężny samiec pilnujący swoich łań. Jeśli wśród jeleni dochodzi do walki, to „władzę” nad stadem obejmuje byk zwycięzca.


Podczas rykowiska byk gromadzi wokół siebie stadko łań, tzw. chmarę, o które musi toczyć walkę z konkurentami. W rykowisku biorą udział tylko silne, zdolne do prokreacji samce. Niektóre giną w rywalizacji. Na szczęście do walk dochodzi bardzo rzadko. Potęga głosu mocnego byka trzyma na dystans słabszych konkurentów.

Co ciekawe, podczas rykowiska zwierzęta tracą około 30 proc. masy swojego ciała. A to dlatego, że żyją głównie „miłością”, a zapasy energii uzupełniają głównie pijąc wodę.


Oprócz odgłosów, równie ważny jest zapach i prezencja. Okres rykowiska, to czas kiedy jelenie prezentują się niebywale okazale z nowymi porożami. A im jeleń straszy, tym ma więcej odrostków.


Okres rykowiska to również okres polowań. Myśliwi korzystają z faktu, że byki stają się mniej ostrożne i łatwe do podejścia. Jednak myśliwi mogą strzelać tylko do osobników z anomaliami poroża oraz do byków liczących więcej niż 10 lat. Młodsze byki o prawidłowej budowie poroża, są traktowane jako reproduktory, które mają podtrzymywać gatunek.


Źródła: Ekologia, Gazeta Bieszczadzka

 

wstecz
Strona internetowa opracowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie", dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków MF EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Tropem karpackich żubrów" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie - popularyzacja różnorodności biologicznej w wymiarze ekosystemowym" który korzysta z dofinansowania w kwocie 896 496 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Ochrona ostoi karpackiej fauny puszczańskiej - korytarze migracyjne" realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE
Copyrights 2015. Zielonepodkarpacie.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. projekt i realizacja: ideo