Serwis poświęcony przyrodzie województwa podkarpackiego

Aktualności

Złota jesień w Bieszczadach

17-10-2017

Okres jesieni to najlepszy moment na wyprawę w Bieszczady. Wszechobecne jesienne kolory liści sprawiają, że wydaje się, że góry po prostu płoną. O tej porze roku dzięki porastającym je olszynom, bukom i jaworom dzikie, piękne Bieszczady zachwycają feerią rudo- złocistych barw. Ktokolwiek pierwszy użył stwierdzenia „polska złota jesień”, musiał mieć na myśli właśnie Bieszczady! Złota jesień w Bieszczadach trwa nieprzerwanie od początku do końca października.


To właśnie jesienią górskie szlaki stają się puste i powracają do naturalnego, pierwotnego stanu. Przywitają Cię również bieszczadzkie doliny zachęcając do pieszych wędrówek. Ukryte w bieszczadzkich zaroślach ścieżki zaprowadzą Cię w miejsca gdzie dawno temu tętniło życie. Do dziś pozostały już tylko ślady tej jakże ciekawej i intrygującej przeszłości. Jesień to doskonały czas na urlop po upalnym letnim sezonie. Wszechogarniający spokój, cisza i feeria jesiennych barw pozwala na ukojenie nie tylko ciała.


Dlaczego liście zmieniają barwę?


Proces, który rozpoczyna zmiany barwy liści to skrócenie dnia a wydłużenie nocy, kiedy to wydłużające się okresy ciemności powodują zanik produkcji chlorofilu, czyli zielonego barwnika.
Żółty kolor powoduje zawartość ksantofilu, pomarańczowy warunkują karotenoidy, które są cały czas w liściach. Wraz z nadejściem jesieni i surowych, zewnętrznych warunków atmosferycznych powoli zastępują zielony chlorofil. Czasami występują one w tak dużej ilości w liściu, że dają roślinie żółto-zielony kolor już latem. Zazwyczaj, jednak ukazują się po nadejściu chłodów. Główne gatunki drzew przebarwiające się na żółto to: topola, osika, jesion, brzoza, wiśnia, jawor, olcha, miłorząb.
Od antocyjanów zależą zaś czerwienie, fiolety i ich kombinacje. Pigmenty te nie występują cały rok w liściach, a są wytwarzane z końcem lata. Często łączą się z kolorami karotenoidów tworząc ciekawe kombinacje. Występują u około 10 % gatunków drzew klimatu umiarkowanego np. u klonów, dębów, wiśni.


Źródła: Nasze Bieszczady, Ogrodowisko, Szeptucha
Fot. M.Pociask

 

wstecz
Strona internetowa opracowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie", dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków MF EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Tropem karpackich żubrów" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie - popularyzacja różnorodności biologicznej w wymiarze ekosystemowym" który korzysta z dofinansowania w kwocie 896 496 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Ochrona ostoi karpackiej fauny puszczańskiej - korytarze migracyjne" realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE
Copyrights 2015. Zielonepodkarpacie.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. projekt i realizacja: ideo