Serwis poświęcony przyrodzie województwa podkarpackiego

Aktualności

Otwarcie ścieżki przyrodniczo-historycznej „Olchowiec”

14-11-2017

Gmina Dukla, Magurski PN oraz społeczność Vyšná Pisaná zapraszają na otwarcie nowej ścieżki przyrodniczo-historycznej „Olchowiec”, które odbędzie się 18 listopada 2017 r. Ścieżka ma formę pętli, jej długość wynosi 11,5 km. Będzie ona prowadzić tak jak żółty szlak PTTk, doliną potoku Olchowczyk, ale w ostatnim odcinku opuszcza szlak żółty i prowadzi do granicy (chyba, że zmianie uległ przebieg szlaku żółtego i też będzie prowadził do granicy na wprost, bo taki wariant istniał w planach). Następnie granicą na widokowy szczyt Baranie, a później grzbietem zwanym dawniej właśnie Baranie (Spalenisko) w kierunku góry Dobańce (625 m), a dalej w jej okolicy, zejście z grzbietu do Kolonii Olchowiec, do Izby muzealnej prowadzonej przez T. Kiełbasińskiego. Stąd do drogi Olchowiec-Polany i tą drogą, doliną potoku Wilsznia, powrót do centrum Olchowca.


Program imprezy:
- 9:00 - 14:00 - przejście całą pętlę ścieżki (obowiązuje strój turystyczny),
- 14:00 - 14:30 - oficjalne otwarcie ścieżki: Olchowiec przy Domu Ludowym,
- 14:30 - 16:00 - poczęstunek dla uczestników, ognisko.


Szczyt Baranie - (754 m n.p.m.) słowacki Nastavok, Stavok - to dość wysoki szczyt górski wododziałowego pasma granicznego, położony w tzw. Beskidzie Dukielskim, który jest częścią Beskidu Niskiego. To zarazem najwyższy szczyt wspomnianego Beskidu Dukielskiego. W terenie, mimo że szczyt jest dość wysoki, zupełnie niczym się nie wyróżnia i ciężko go nawet wypatrzeć z różnych miejsc, bowiem jest to długie pasemko ciągnące się od okolic Polan do granicy państwa.
Szczyt Baraniego, oprócz walorów widokowych jest również węzłem szlaków, bowiem łączą się tutaj znane już nam szlaki graniczne: niebieski polski i czerwony słowacki ze szlakiem żółtym prowadzącym tutaj z Tylawy przez Olchowiec oraz zmienionym w 2015 roku na kolor żółty (wcześniej zielony) z Wyżnej Pisanej. Warto wiedzieć, że szlak graniczny niebieski i czerwony to fragmenty Europejskiego długodystansowego szlaku pieszego E3 (ok. 8000 km), łączącego brzegi Atlantyku z Morzem Czarnym.


Źródła: facebook.com/Beskid-Niski-i-Pogórze-Karpackie, Beskid Niski Pogórze

Fot. M.Pociask

 

 

 

 

wstecz
Strona internetowa opracowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie", dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków MF EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Tropem karpackich żubrów" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie - popularyzacja różnorodności biologicznej w wymiarze ekosystemowym" który korzysta z dofinansowania w kwocie 896 496 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Ochrona ostoi karpackiej fauny puszczańskiej - korytarze migracyjne" realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE
Copyrights 2015. Zielonepodkarpacie.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. projekt i realizacja: ideo