Serwis poświęcony przyrodzie województwa podkarpackiego

Aktualności

Jak mądrze dokarmiać ptaki?

21-11-2017

Dokarmianie ptaków spotyka się w Polsce z powszechną aprobatą, ba, pochwałą i zachętą. Budzi jak najbardziej pozytywne skojarzenia i nieodmiennie utożsamiane bywa z suto zastawionym karmnikiem dla „ptasich gości”, ustawionym w domowym ogródku. Koniecznie z wiszącą obok słoninką. Obraz ten można by jeszcze uzupełnić starszymi paniami pasącymi gołębie w miastach czy spacerowiczami rozpieszczającymi łabędzie na brzegach jezior i nad Bałtykiem. Okazuje się jednak, że owo dokarmianie, jeśli jest źle zorganizowane, może ptakom szkodzić bardziej niż głód i chłód.


Ptaki powinniśmy zacząć karmić gdy rozpoczną się  mrozy, a ziemię pokryje gruba warstwa śniegu. Na razie jest na to za wcześnie. Część ptaków jest jeszcze przed migracją, jeśli teraz zaczniemy dokarmiać to nie odlecą. Oprócz tego podczas odwilży w karmniku mogą rozwinąć się grzyby i bakterie związane z psującym się pokarmem, a przede wszystkim z odchodami ptaków. Właśnie ze względu na nie karmniki powinno się bezwzględnie czyścić każdego dnia i wysypywać świeżą karmę.


Jeśli nie chcemy zaszkodzić ptakom, musimy zastosować się do kilku bardzo ważnych zasad:


PTAKI DUŻE z parków miejskich (łabędzie nieme, kaczki krzyżówki)


1. Czym dokarmiamy:
- ziarna zbóż (słonecznik pastewny, proso, kasze, kukurydza, płatki owsiane)
- gotowane warzywa, pokrojone, nie solone (marchew, ziemniaki, buraki, kapusta)
2. Gdzie dajemy jeść:
W miejscu spokojnym i czystym ( na trawniku w parku, nad brzegiem rzeki). Miejsce powinno być na tyle odsłonięte, aby w razie zagrożenia ptaki mogły zareagować, uciec bez problemu i wzbić się w powietrze.
Nie wrzucamy pokarmu do wody!


PTAKI MAŁE które przylatują do karmnika (sikory, kosy, dzięcioły, kowaliki, gile, dzwońce, raniuszki, mazurki, wróble, szczygły, grubodzioby


1. Czym dokarmiamy:
- drobne ziarna zbóż (słonecznik pastewny, proso, czarnuszka, płatki owsiane i ryżowe)
- słonina (niesolona, nie może wisieć dłużej niż 2 tyg.)
- pyzy dla ptaków (gotowe mieszanki tłuszczowo- nasienne w formie kul lub dzwonków w papierowym kubku)
- orzechy (włoskie, ziemne niesolone, laskowe
- suszone owoce (niekandyzowane)
2. Gdzie ustawiamy karmnik
Z daleka od zagrożeń (dróg, legowisko psa, kota, dużej liczby ludzi, okien budynków). W miejscu dobrze widocznym, umożliwiającym swobodne wzbicie się do lotu. Dobrze, aby w pobliżu było drzewo czy krzew, gdzie ptaki mogą usiąść, zjeść i odpocząć.


Źródła:
facebook.com/LasyPaństwowe, Ekologia
Fot. M.Pociask, M.Sebastianka

 

wstecz
Strona internetowa opracowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie", dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków MF EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Tropem karpackich żubrów" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie - popularyzacja różnorodności biologicznej w wymiarze ekosystemowym" który korzysta z dofinansowania w kwocie 896 496 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Ochrona ostoi karpackiej fauny puszczańskiej - korytarze migracyjne" realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE
Copyrights 2015. Zielonepodkarpacie.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. projekt i realizacja: ideo