Serwis poświęcony przyrodzie województwa podkarpackiego

Aktualności

Jak zimą zwiedzać Bieszczadzki PN

22-01-2018

Szlaki BdPN dostępne są zimą, ale ze względu na bezpieczeństwo należy zachować szczególną ostrożność i pamiętać o kilku ważnych zasadach:

 

  • Należy zabezpieczyć się na każdą ewentualność. Zgłosić trasę planowanej wycieczki w stacji ratunkowej GOPR w Ustrzykach Górnych (13 461 06 06). Telefon ratunkowy GOPR 601-100-300, lub 985.
  • Niezbędny jest odpowiedni ubiór i wyposażenie. Na oblodzonych odcinkach szlaków niezbędne mogą okazać się raki lub tzw. raczki. Poruszając się po oznakowanych szlakach można korzystać z nart wyposażonych w foki, rakiet, nart skiturowych i śladowych (na szlakach obowiązuje całkowity zakaz zjazdów. Zakaz dotyczy m.in. nart, desek snowboardowych, sanek oraz tzw. jabłuszek);
  • Należy unikać długich tras. W warunkach zimowych czas konieczny do przejścia, może być nawet dwa razy dłuższy niż czas podawany na mapach turystycznych dla warunków letnich;
  • Nie należy poruszać się po terenie Parku przed świtem i po zmroku i hałasować, aby nie niepokoić dzikich zwierząt, dla których Park jest domem. Należy zawsze zabierać z sobą niedojedzone kanapki, resztki pożywienia, czy owoce. Zwierzęta nie potrzebują dokarmiania, a kuszące resztki pokarmów przyciągną je w okolice szlaku narażając turystów. Niedźwiedzie czy lisy, przyzwyczajone do obecności człowieka stają się niebezpieczne dla ludzi.
  • W okresie zimowym wstęp na szlaki turystyczne jest bezpłatny, a dla zmotoryzowanych Park udostępnia  parkingi w Ustrzykach Górnych (wejście na Poł. Caryńską), Wołosatem, na Przełęczy Wyżniańskiej oraz w Brzegach Górnych. Za korzystanie z parkingów może być pobierana opłata.
  • W terenie można skorzystać z toalet na Przełęczy Wyżnej, Przełęczy Bukowskiej oraz z sanitariatów w Wołosatem przy parkingu.
  • Podczas wyjątkowo niekorzystnych zjawisk, takich jak śnieżyce, oblodzenie szlaków, zagrożenie lawinowe, wiatrołomy lub zerwanie kładek na potokach, niektóre szlaki lub ich odcinki mogą być okresowo zamknięte. Informacja na ten temat jest umieszczana na stronie Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

 

 

Więcej informacji na stronie BdPN

Fot. M.Pociask

 

 

wstecz
Strona internetowa opracowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie", dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków MF EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Tropem karpackich żubrów" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie - popularyzacja różnorodności biologicznej w wymiarze ekosystemowym" który korzysta z dofinansowania w kwocie 896 496 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Ochrona ostoi karpackiej fauny puszczańskiej - korytarze migracyjne" realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE
Copyrights 2015. Zielonepodkarpacie.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. projekt i realizacja: ideo