Serwis poświęcony przyrodzie województwa podkarpackiego

Aktualności

Lawiny w Bieszczadach!

28-02-2018

W dniu 26 lutego na południowym stoku Połoniny Caryńskiej zeszła sporych rozmiarów lawina. Goprowcy proszą o niezbaczanie ze szlaków, a przed wyruszeniem w góry zapoznanie się z komunikatem lawinowym. Turyści oraz narciarze skiturowi schodząc ze szlaków mogą nieświadomie znaleźć się w terenie bezpośrednio zagrożonym lawinami.


Obecnie w Bieszczadach panuje II stopień zagrożenia lawinowego.
Zwiększone zagrożenie lawinowe występuje przede wszystkim w miejscach uformowania desek śnieżnych ze śniegu odłożonego przez wiejący wiatr oraz uformowanych przez sprasowanie śniegu na stromych stokach nawietrznych. Ze względu na wiatr z różnych kierunków (w ostatnim tygodniu dominuje umiarkowany wiatr z kierunku północnego) desek śnieżnych można się spodziewać na różnych wystawach również południowych. Pokrywa starego śniegu zbudowana z wielu warstw o różnej twardości poprzedzielana warstwami lodu i lodoszreni. Poszczególne warstwy w starej pokrywie są na ogół dobrze ze sobą związane, śnieg z ostatnich opadów został przetransportowany przez wiatr i odłożony w miejscach zawietrznych. Górna warstwa pokrywy zbudowana głównie ze śniegu  przewianego, słabiej związana ze starą pokrywą, miejscami utworzyła się na nim warstwa lodoszreni. W miejscach gdzie wiatr odłożył śnieg pokrywa może sięgać 200 cm. Szlaki turystyczne w górnych partiach zawiane.


Aktualny komunikat o zagrożeniu lawinowym w Bieszczadach, można znaleźć na stronie
http://www.gopr.pl/lawiny/bieszczady

Źródło:
Bieszczadzka24
 

wstecz
Strona internetowa opracowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie", dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków MF EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Tropem karpackich żubrów" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie - popularyzacja różnorodności biologicznej w wymiarze ekosystemowym" który korzysta z dofinansowania w kwocie 896 496 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Ochrona ostoi karpackiej fauny puszczańskiej - korytarze migracyjne" realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE
Copyrights 2015. Zielonepodkarpacie.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. projekt i realizacja: ideo