Serwis poświęcony przyrodzie województwa podkarpackiego

Aktualności

Pojawiły się już pierwsze zwiastuny wiosny

12-04-2018

Przyroda przesyła nam już pierwsze oznaki wiosny. Oprócz odczuwalnej wyższej temperatury, możemy zauważyć żurawie i orliki krzykliwe, które wróciły już do Polski oraz kwitnące geofity.


Geofity to rośliny, które kwitną jeszcze przed rozwojem liści drzew. Możliwe jest to dzięki substancjom odżywczym zmagazynowanym w części podziemnej ( bulwa, cebula, rozbudowany system korzeniowy) w ciągu okresu wegetacyjnego. Ich nadziemne części przekwitają gdy na dnie lasu pogarszają się warunki świetlne, z chwilą pojawienia się liści w koronach drzew. Geofity po przekwitnięciu i wydaniu nasion co roku obumierają. W naszej strefie klimatycznej są charakterystyczne dla lasów liściastych. Wczesną wiosną upiększają nasze lasy barwnymi łanami  przepięknych kwiatów. Najbardziej rozpoznawalnymi gatunkami należącymi do grupy geofitów są: śnieżyczka przebiśnieg, zawilec gajowy, ziarnopłon wiosenny, żywiec gruczołowaty i cebulkowy, czosnek niedźwiedzi, kokorycz pusta, złoć żółta czy podbiał pospolity.


W obrębie geofitów wyróżnia się pasożyty korzeniowe i geofity właściwe (eugeofity). Pasożyty (np. zaraza, bukietnica), poza wytworzeniem pędu nadziemnego z organami generatywnymi, posiadają organy podziemne żyjące na podziemnych pędach lub korzeniach żywiciela.

Geofity właściwe dzielą się ze względu na rodzaj organów podziemnych:

  • geofity cebulowe (tulipan, czosnek, złoć)
  • geofity kłączowe (kosaciec, konwalia, zawilec, kokoryczka)
  • geofity pędowobulwiaste (krokus)
  • geofity korzeniowobulwiaste (storczyk, kukułka).
  • geofity korzeniowe (ostrożeń)

 

Źródła:
Nadleśnictwo Kraśnik, Wikipedia
Fot. M.Pociask, M.Jedynak. I.Bara, M.Sebastianka

 

wstecz
Strona internetowa opracowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie", dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków MF EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Tropem karpackich żubrów" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie - popularyzacja różnorodności biologicznej w wymiarze ekosystemowym" który korzysta z dofinansowania w kwocie 896 496 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Ochrona ostoi karpackiej fauny puszczańskiej - korytarze migracyjne" realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE
Copyrights 2015. Zielonepodkarpacie.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. projekt i realizacja: ideo