Serwis poświęcony przyrodzie województwa podkarpackiego

Aktualności

Pierwszy dzień zimy – kiedy zaczyna się kalendarzowa, a kiedy astronomiczna zima?

21-12-2018

Pierwszy dzień zimy kalendarzowej wypada zawsze 22 grudnia. Pierwszy dzień zimy astronomicznej nie jest datą stałą i przypada w różnych terminach. W roku 2018 zima astronomiczna rozpocznie się w piątek, 21 grudnia. 

To w tym terminie wypada najkrótszy dzień w 2018 roku, który będzie trwał tylko nieco ponad 7 godzin. Początek zimy wypada w momencie przesilenia zimowego i będzie trwać do momentu równonocy wiosennej. Podczas zimy astronomicznej dzień jest krótszy od nocy, jednak z każdą kolejną dobą dnia będzie przybywać, a nocy ubywać. 

 
Pierwszy dzień zimy przez niektórych jest bardzo wyczekiwany. Po szaroburych i mokrych tygodniach jesieni, jest zwykle zapowiedzią bardziej słonecznej, choć mroźnej pogody. Cieszy też fakt wydłużania się dni. Każdy dzień zimy daje nam coraz więcej słonecznego światła, co ułatwia oczekiwanie na cieplejsze miesiące.
 
 
Fot. M. Pociask
 
 
wstecz
Strona internetowa opracowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie", dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków MF EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Tropem karpackich żubrów" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie - popularyzacja różnorodności biologicznej w wymiarze ekosystemowym" który korzysta z dofinansowania w kwocie 896 496 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Ochrona ostoi karpackiej fauny puszczańskiej - korytarze migracyjne" realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE
Copyrights 2015. Zielonepodkarpacie.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. projekt i realizacja: ideo