Serwis poświęcony przyrodzie województwa podkarpackiego

Aktualności

Przyroda odkrywa tajemnice historii

13-11-2010
Krzyż na łemkowskim cmentarzu...
Łemkowski cmentarz w...
Lapidarium łemkowskiej sztuki...
Cmentarz z I wojny światowej...

 

 
W listopadzie, kiedy opadną już liście i krajobrazy są mało atrakcyjne można się wybrać na wyprawę w poszukiwaniu śladów historii ukrytych przez cały rok w gęstej zieleni. Teraz przyroda odkrywa tajemnice wojen i pozostałości po osadach, które od dawna nie istnieją.
 
Szczególnie polecamy wycieczkę do Magurskiego Parku Narodowego w okolice Krempnej.
Możemy tu odnaleźć kilka łemkowskich cmentarzy i sporo przydrożnych krzyży oraz kapliczek. Zobaczymy także nekropolie z okresu I wojny światowej i pozostałości po zmaganiach z okresu II wojny. Stare łemkowskie cmentarze zachowały się m.in. w Rozstajnem, Świerzowej Ruskiej, Nieznajowej i Żydowskiem. W Kotani koło cerkwi można obejrzeć powstałe w latach sześćdziesiątych XX wieku lapidarium łemkowskiej sztuki kamieniarskiej. W ostatnich latach pomniki zostały odnowione przez społeczników z Nieformalnej Grupy kamieniarzy „Magurycz”.
Tereny Beskidu Niskiego były areną największych batalii obu wojen światowych.   Do dziś po tych krwawych zmaganiach, w których zginęło tysiące ludzi, pozostały zardzewiałe pamiątki: pociski i fragmenty uzbrojenia. Zachowały się także austriackie cmentarze. Te nekropolie powstawały w miejscach najkrwawszych walk, najczęściej na szczytach i przełęczach. Monumentalne cmentarze były widoczne z daleka. Dwa z nich znajdziemy w miejscowości Grab, dwa w Ożennej, a jeden na wzgórzu nad Krempną. Co ciekawe na tych cmentarzach chowano zarówno zwycięzców, jak i pokonanych.
wstecz

Strona internetowa opracowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie", dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków MF EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Tropem karpackich żubrów" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie - popularyzacja różnorodności biologicznej w wymiarze ekosystemowym" który korzysta z dofinansowania w kwocie 896 496 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Ochrona ostoi karpackiej fauny puszczańskiej - korytarze migracyjne" realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE.

Copyrights 2015. Zielonepodkarpacie.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. projekt i realizacja: ideo