Serwis poświęcony przyrodzie województwa podkarpackiego

Aktualności

Rok 2011 – Międzynarodowym Rokiem Lasów

28-12-2010

Świat coraz mocniej dostrzega znaczenie lasów dla życia ludzi. Dlatego Organizacja Narodów Zjednoczonych ogłosiła rok 2011 Międzynarodowym Rokiem Lasów. Będzie to okazja do wielu działań promocyjnych i edukacyjnych, których celem winno być uświadamianie roli lasów i leśnictwa dla współczesnego społeczeństwa.


Światowe hasło na ten rok, „Forests for People” („Lasy dla ludzi”), winno rozbudzać świadomość ekologiczną społeczeństw oraz przynieść wzrost poziomu wiedzy na tematy leśne. Mało kto bowiem wie, że powierzchnia lasów Europy stale się powiększa, poprawia się ich stan zdrowotny, co jest wynikiem odpowiedzialnej gospodarki leśnej. Problemem natomiast są dewastacyjne wyręby lasów w krajach rozwijających się.


Pomysłodawcy MRL chcą też uświadamiać ludziom, że lasy zarządzane zgodnie z zasadami trwałej i zrównoważonej gospodarki leśnej są źródłem tlenu, drewna, energii, a także wielu innych towarów i usług, wzbogacają różnorodność biologiczną, mają korzystny wpływ na środowisko, m.in. pochłaniają węgiel. Zapewniają też miejsca pracy i naturalne środowisko do życia i wypoczynku człowieka.


Lasy Europy są zarządzane w oparciu o zasadę trwałości, co zapewnienia nam nie tylko bieżące korzyści środowiskowe, ale też zabezpiecza produkcję odnawialnych surowców i dóbr w przyszłości. Gospodarka leśna prowadzona w krajach europejskich pozwala dziś na zwiększenie pozyskania drewna jako surowca i źródła energii.
- Będziemy propagować nasze leśnictwo jako gałąź gospodarki dbającą o środowisko i wzbogacającą nasze codzienne życie, wytwarzającą jednocześnie odnawialny surowiec drzewny – mówi Edward Balwierczak, dyrektor RDLP w Krośnie. – Widać, jak ważna dla świata staje się tematyka leśna, skoro ONZ podjęła ją jako wiodący motyw na cały nadchodzący rok.


Na terenie Podkarpacia planowane są spotkania i wydarzenia, mające za główny motyw Międzynarodowy Rok Lasów.

 

źródło: Edward Marszałek

RDLP w Krośnie
 

wstecz

Strona internetowa opracowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie", dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków MF EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Tropem karpackich żubrów" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie - popularyzacja różnorodności biologicznej w wymiarze ekosystemowym" który korzysta z dofinansowania w kwocie 896 496 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Ochrona ostoi karpackiej fauny puszczańskiej - korytarze migracyjne" realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE.

Copyrights 2015. Zielonepodkarpacie.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. projekt i realizacja: ideo