Serwis poświęcony przyrodzie województwa podkarpackiego

Drzewa podkarpackich lasów

 

Południowo-wschodnia Polska to jeden z najcenniejszych przyrodniczo obszarów w Europie z dużymi kompleksami leśnymi. Podkarpackie należy do najbardziej zalesionych regionów w Polsce. Lasy zajmują ponad 37 procent powierzchni województwa, a w Magurskim Parku Narodowym aż 96 procent. W południowej, górzystej części regionu, znajdziemy sporo leśnych ostępów przypominających prastarą pierwotną puszczę karpacką. Na tym terenie przeważają lasy bukowe i jodłowe. Wielkie lasy porastają także północną, równinną część województwa. To Puszcza Sandomierska. Dawniej także tutaj dominowały buki i jodły. Dziś jednak rosną tu głownie bory sosnowe. Historia tych ziem związana jest z wykorzystaniem drewna i innych darow lasu. 

 

ZOBACZ OPIS PROJEKTU "DRZEWA PODKARPACKICH LASÓW"

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

    

 

     

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

W województwie podkarpackim możemy podziwiać wiele bardzo starych i okazałych drzew. Rosną w lasach, w parkach i ogrodach, przy drogach, a także obok obiektów sakralnych, czasami tworząc szpalery i aleje. W większości uznawane są za pomniki przyrody. Podkarpacie ma się czym pochwalić, bo rośnie tu wiele rekordowych drzew, m.in. najgrubszy dąb w Polsce.

  

 

 

Opis projektu

Atlas drzew liściastych Podkarpacia

Atlas drzew iglastych Podkarpacia

Atlas krzewów Podkarpacia

Drzewa owocowe w podkarpackich lasach

Podkarpackie lasy

Rekordy drzew - pomniki przyrody

Strona internetowa opracowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie", dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków MF EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Tropem karpackich żubrów" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie - popularyzacja różnorodności biologicznej w wymiarze ekosystemowym" który korzysta z dofinansowania w kwocie 896 496 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Ochrona ostoi karpackiej fauny puszczańskiej - korytarze migracyjne" realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE.

Copyrights 2015. Zielonepodkarpacie.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. projekt i realizacja: ideo