Serwis poświęcony przyrodzie województwa podkarpackiego

Wodospady i kaskady

WODOSPADY W BIESZCZADACH 

 

Bieszczadzkie rzeki i potoki obfitują w progi skalne, kaskady i różnej wielkości wodospady. Za największy i najbardziej efektowny uważa się wodospad „Szepit” koło Zatwarnicy, zaś najszerszy możemy zobaczyć na rzece Olszanka w Uhercach Mineralnych. Interesujące wodospady i kaskady znajdują się także w Wetlinie (Stare Sioło), za kamieniołomem w Brzegach Górnych, na potoku Hulskim i w Pszczelinach. Od razu trzeba zastrzec, że w Bieszczadach nie zobaczymy Niagary. W tych kaskadach  woda spada najczęściej z kilkumetrowej wysokości. Przeważnie schowane są w lesie, więc czasami niełatwo je odnaleźć, Dodatkową trudnością jest fakt, że większości nie zaznaczono na mapach. Tym bardziej polecamy je osobom poszukującym ciekawych miejsc i obiektów do obejrzenia i fotografowania. Bieszczadzkie wodospady najbardziej okazale są wiosną, kiedy z gór spływa dużo wody. Latem i wczesną jesienią po długotrwałych upałach niektóre prawie całkowicie wysychają, by po opadach znów donośnie szumieć. Przedstawiane tu kaskady znajdują się blisko dróg i szlaków i są łatwo dostępne.

 

"Szepit" na potoku Hylaty

Najbardziej efektowny i najwyższy wodospad w  polskich Bieszczadach. Znajdziemy go na potoku Hylatym niedaleko Zatwarnicy. Niektóre źródła podają, że ma 8 metrów wysokości. Było tak chyba przed kilkudziesięciu  laty. Jednak przy budowie drogi do  zwózki  drewna  część skał wysadzono dynamitem zmniejszając wysokość kaskady. Do wodospadu łatwo dojść z Zatwarnicy, za hotelem kierując się w lewo, w górę potoku Hylaty.

 

Wodospad Szepit w...
Wodospad Szepit w...
Wodospad Szepit w...
Wodospad w Wetlinie...

 

Siklawa Ostrowskich w Wetlinie

Wodospad na potoku Słowiańskim, który zbiera wody ze zboczy Smereka i spod Przełęczy Orlowicza. Położony jest w Starym Siole tuż przy drodze do „Leśnego Dworu”. Idąc od strony Wetliny przechodzimy przez mostek na potoku i tuż za nim skręcamy w lewo na ścieżkę do prowadzącą do kaskady.

 

 

Wodospad w Pszczelinach

Aby go zobaczyć  w Pszczelinach trzeba zjechać na pole biwakowe położne nad Wołosatym. Po drugiej stronie rzeki z wysokich skał woda spada woda jednego z potoków. Jest to wodospad sezonowy. Przy dłuższym braku opadów prawie całkowicie zanika.

 

Wodospad pomiędzy...
Wodospad pomiędzy...

 

Wodospad w Uhercach Mineralnych na Olszance

Uważany jest za najszerszy wodospad w Bieszczadach. Kilkudziesięciometrowy stopień wodny robi wrażenie. Choć z jednej strony rzeki powstały zakłady drzewne, a z drugiej wieś to kaskada nadal położona jest w miejscu sprawiającym wrażenie dzikiego i odludnego. Aby dotrzeć do wodospadu, w Uhercach Mineralnych z drogi Lesko – Ustrzyki Dolne skręcamy do zakładów drzewnych. Po przejechaniu przez tory kolejowe zatrzymujemy się na parkingu przed bramą. Aby dotrzeć do rzeki musimy obejść zakład. Początkowo wędrujemy wzdłuż torów kolejowych, a potem skręcamy w stronę rzeki. Wychodzimy prawie na sam wodospad. Możemy tez dotrzeć z drugiej strony rzeki od centrum wsi. Wysokiej skarpy możemy podziwiać kaskadę w całej okazałości.

 

Wodospad w Uhercach...
Wodospad w Uhercach...
Wodospad na potoku...

 

Wodospad na potoku Hulski

Mało znany, a prawie tak efektowny jak „Szepit”. Docieramy do niego wędrując stokówką z Zatwarnicy w stronę Rajskiego.  Za ruinami cerkwi w Hulskiem na skrzyżowaniu nie skręcamy w lewo jak wiedzie szlak, ale idziemy prosto. Po lewej stronie drogi płynie potok. Wędrujemy w górę nasłuchując szumu wodospadu. Znajdziemy go po przejściu kilkuset metrów przed jednym z mostków.

 

 

Wodospady za kamieniołomem w Brzegach Górnych

Turyści jadąc drogą z Brzegów Górnych do Dwernika dość często zatrzymują się przy kamieniołomie. Mało kto jednak wie, za tą odkrywką skalna znajduje się spory jak na warunki bieszczadzkie wodospad. Wiosną na jest ich tam nawet kilka.

 

Wodospad za...
Wodospad za...

 

Wodospad na potoku Olchowatym

Ten wodospadzik znajdziemy przy szlaku prowadzącym z Duszatyna do Jeziorek Duszatyńskich. Woda potoku Olchowatego spływa tu z jednolitego progu skalnego.

 

Wodospad na potoku...
Wodospad na potoku...
Kaskada na potoku...

 

Wodospad w Nasicznem

Znajduje się przy samej drodze prowadzącej z Nasicznego do Brzegów Górnych. Wyjeżdżając z Nasicznego, po lewej stronie mijamy kładkę z zejściem do obozu harcerskiego. Nieco ponad sto metrów dalej, po tej samej stronie drogi zaczynają się kaskady. Jest tu kilka progów o różnej wielkości. Wodospad nie ma żadnego oznaczenia na drodze, więc większość turystów jadących z Nasicznego do Brzegów Górnych omija tę atrakcję geologiczną.

 

Wodospad Magurski, fot....

 WODOSPAD W BESKIDZIE NISKIM

 

Wodospad Magurski 

To jeden z okazalszych wodospadów w Beskidzie Niskim, gdzie z progu skalnego woda z połączonych dwóch potoków spada w dół podwójną kaskadą. Najbardziej okazały jest on podczas wiosennych roztopów lub po opadach deszczu, w innych okresach, kiedy mało wody w potokach, nie jest już taki widowiskowy. A nazwę swą zyskał od pasma Magurskiego, w którym się znajduje. Stojąc na progu skalnym wyraźnie widać wyżłobioną przez potok V-kształtną dolinę.

 

 

Strona internetowa opracowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie", dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków MF EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Tropem karpackich żubrów" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie - popularyzacja różnorodności biologicznej w wymiarze ekosystemowym" który korzysta z dofinansowania w kwocie 896 496 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Ochrona ostoi karpackiej fauny puszczańskiej - korytarze migracyjne" realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE.

Copyrights 2015. Zielonepodkarpacie.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. projekt i realizacja: ideo