Serwis poświęcony przyrodzie województwa podkarpackiego

Brzoza Czarna w Reczpolu

BRZOZA CZARNA W RZECZPOLU

 

 Utworzony został w roku 1970, na powierzchni 2,66 ha, na terenie wsi Reczpol w gminie Krzywcza, w powiecie przemyskim. Znajduje się w paśmie Pogórza Karpackiego, aby chronić rzadko rosnącą w Polsce brzozę czarną (Betula obscura). Występuje ona w południowej i zachodniej Polsce, na obszarze objętym linią Śląsk – Nowy Tomyśl – Puszcza Kampinoska – Przemyśl – Nowy Targ.

 

Drzewo to może osiągnąć wysokość do 25 m i ma do 70 cm w obwodzie. Dolna część pokryta jest matową korowiną o barwie ciemnostalowej, górna zaś posiada korę błyszczącą lub matową – ciemnobrązową, szarobrunatną lub ciemnowiśniową. Liście od góry są intensywnie ciemnozielone, a od spodu nieco jaśniejsze, co pozwala odróżnić ten gatunek od innych brzóz, nawet ze znacznej odległości.

 

Brzoza Czarna w...
Brzoza Czarna w...
Brzoza Czarna w...

W rezerwacie rosną brzozy czarne o tzw. pierśnicach (obwodach pnia na wysokości 130 cm) 9–39 cm i wysokości 10–16 m. Jednak dominującym gatunkiem jest tutaj pospolita brzoza brodawkowata, z domieszką grabu, jesionu, dębu, jaworu, olszy szarej i czarnej oraz topoli osiki. Warstwa krzewów złożona jest z derenia świdwy, jarzęba pospolitego, wierzby uszatej, a w runie na wiosnę łanami kwitnie zawilec gajowy i miodunka ćma.

Faunę reprezentują przedstawiciele gromady ssaków: wilk, lis, tchórz, kuna leśna, zając szarak, sarna, dzik, wiewiórka, nietoperz, mysz leśna i nornica pospolita .

Z ptaków dostrzec można: jastrzębia gołębiarza, jastrzębia krogulca, myszołowa zwyczajnego, sowę pójdźkę, kukułkę pospolitą, dzięcioły, wronę siwą, gawrona pospolitego, szpaka, wilgę pospolitą, dzwońca, szczygła, ziębę, wróbla mazurka, mysikrólika, sikorkę bogatkę, drozda kosa, gołębia (grzywacza, siniaka, turkawkę), kuropatwę.

Gady, płazy i mięczaki reprezentują m.in.: jaszczurka (zielona, żyworodna), padalec, żmija zygzakowata, żaba (płowa, rzekotka), ropucha pospolita i ślimak winniczek.

 

Dereń świdwa, fot....
Miodunka ćma, fot. M....
Zawilec gajowy, fot....

Strona internetowa opracowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie", dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków MF EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Tropem karpackich żubrów" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie - popularyzacja różnorodności biologicznej w wymiarze ekosystemowym" który korzysta z dofinansowania w kwocie 896 496 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Ochrona ostoi karpackiej fauny puszczańskiej - korytarze migracyjne" realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE.

Copyrights 2015. Zielonepodkarpacie.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. projekt i realizacja: ideo