Serwis poświęcony przyrodzie województwa podkarpackiego

Aktualności

Promowanie Pogórza Przemyskiego

24-10-2008

W Birczy oficjalnie otwarto Ośrodek Edukacji Leśnej będący częścią Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Lasy Birczańskie.  Podczas uroczystości, która odbyła się 23 października podsumowano szereg imprez organizowanych w 2008 roku w LKP (m.in. „Dzień Drzewa” i „Sprzątanie Lasu”). Spotkanie było też jednym z   elementów Europejskiego Tygodnia Leśnego na terenie Nadleśnictwa Bircza.

Pogórze Przemyskie to jeden z najciekawszych przyrodniczo i kulturowo regionów Podkarpacia. Niestety brakuje tu infrastruktury turystycznej. Ośrodek Edukacji Leśnej ma pomóc w promowaniu walorów tego terenu. Niewątpliwą atrakcją placówki jest duża ekspozycja prezentująca świat zwierząt i roślin Pogórza. Można tu zobaczyć niedźwiedzie, wilki, jelenie, dziki, ptaki drapieżne i inne zwierzęta występujące na tym terenie.
 
- Staraliśmy się zawrzeć niejako w pigułce najbardziej charakterystyczne elementy krajobrazu, świata roślin i zwierząt Pogórza Przemyskiegomówi Ryszard Kapuściński z Nadleśnictwa Bircza.
 
W ośrodku odbywają się zajęcia przyrodnicze dla młodzieży. Można zasięgnąć informacji o atrakcjach Pogórza i wysłuchać opowieści leśników o tutejszej faunie i florze.
Uroczystego otwarcia Ośrodka dokonał Wojciech Szepieciński, pełniący obowiązki dyrektora RDLP w Krośnie, wręczając symboliczny ,,klucz do lasu” Zbigniewowi Kopczakowi,  nadleśniczemu Nadleśnictwa Bircza.

- Ten klucz symbolizuje otwarcie lasu, a nie jego zamykanie przed społeczeństwem. – powiedział Wojciech Szepieciński.
 
Aby upamiętnić to wydarzenie na placu przed Ośrodkiem Edukacji  Leśnej posadzono pamiątkowego dęba.Otwarcie uświetniła inscenizacja o lesie w wykonaniu dzieci z Zespołu Szkół w Birczy. Otwarto także wystawę fotografii ,,Klimaty karpackiej puszczy” autorstwa Jacka Szarka. Ta wystawa została wcześniej nagrodzona na Festiwalu Fotografii Przyrodniczej i Krajobrazowej w Krynicy.
wstecz

Strona internetowa opracowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie", dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków MF EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Tropem karpackich żubrów" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie - popularyzacja różnorodności biologicznej w wymiarze ekosystemowym" który korzysta z dofinansowania w kwocie 896 496 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Ochrona ostoi karpackiej fauny puszczańskiej - korytarze migracyjne" realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE.

Copyrights 2015. Zielonepodkarpacie.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. projekt i realizacja: ideo