Serwis poświęcony przyrodzie województwa podkarpackiego

Aktualności

Pierwszy dzień lata 2020

21-06-2020

Kiedy jest kalendarzowy początek lata?
Choć data początku lata jest stała i zawsze wypada w tym samym dniu miesiąca, to co roku na przełomie maja i czerwca wiele osób szuka w sieci informacji na temat tego, kiedy pierwszy dzień lata. W końcu to ulubiona pora roku wielu Polaków, a przede wszystkim dzieci i młodzieży, którzy mają w tym czasie długo wyczekiwane wakacje. W 2020 roku pierwszy dzień kalendarzowego lata przypadnie dokładnie 22 czerwca. Tym razem będzie to poniedziałek.
Lato kalendarzowe 2020 zakończy się 22 września. Z kolei jesień rozpocznie się dzień później, czyli 23 września.
 

Kiedy jest pierwszy dzień lata astronomicznego 2020?
Początek lata kalendarzowego i astronomicznego nie zawsze przypada na ten sam termin - zwykle różnica wynosi jeden dzień. Pierwszy dzień lata astronomicznego rozpoczyna się w momencie przesilenia letniego - na półkuli północnej dzień ten wypada między 21 a 22 czerwca, a w latach przestępnych o jeden dzień wcześniej, czyli między 20 a 21 czerwca. W 2020 pierwszy dzień lata astronomicznego wypada dzień wcześniej niż lato kalendarzowe, czyli 21 czerwca. Będzie to niedziela.
Pierwszy dzień lata astronomicznego 2020 jest jednocześnie najdłuższym dniem w 2020 roku, a następująca po nim noc - najkrótszą. Słońce wzejdzie o godzinie 4:14, a zachód słońca rozpocznie się o 21:00. Dzień będzie trwał 16 godz. 46 min i będzie dłuższy od najkrótszego o 9 godz. i 4 min.
 

Wraz z początkiem lata każdy kolejny dzień jest krótszy od poprzedniego, a kolejne noce dłuższe, co trwa aż do przesilenia zimowego.
W czasie najkrótszej nocy w roku obchodzona jest zazwyczaj Noc Kupały. Wiążące się z tym zwyczaje i obrzędy słowiańskie miały zapewnić świętującym zdrowie i urodzaj. W trakcie Nocy Kupały rozpalano ogniska, w których gospodynie paliły zioła, m.in. szałwię, a w trakcie radosnych zabaw wokół ogniska odbywały się różnego rodzaju wróżby i tańce. Skakanie przez ognisko miało chronić przed złymi urokami i chorobami. Do naszych czasów przetrwał zwyczaj tzw. "Wianków". Pod koniec czerwca w wielu miastach w Polsce z tej okazji odbędą się pikniki rodzinne i imprezy inspirowane słowiańską tradycją uroczystego świętowania Nocy Kupały.

 

Fot. M. Sebastianka

wstecz

Strona internetowa opracowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie", dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków MF EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Tropem karpackich żubrów" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie - popularyzacja różnorodności biologicznej w wymiarze ekosystemowym" który korzysta z dofinansowania w kwocie 896 496 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Ochrona ostoi karpackiej fauny puszczańskiej - korytarze migracyjne" realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE.

Copyrights 2015. Zielonepodkarpacie.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. projekt i realizacja: ideo