Serwis poświęcony przyrodzie województwa podkarpackiego

Aktualności

Wakacje z szacunkiem dla przyrody

29-06-2020

Wyjeżdżając na wakacje często chcemy spędzić je blisko natury, ponieważ to właśnie ona najlepiej pomaga nam odpocząć od naszych codziennych obowiązków. Jednak to właśnie przyroda obdarzając nas swoim pięknem, może ucierpieć najbardziej podczas wakacji. Nie zawsze bowiem pamiętamy, aby miejsca które odwiedzamy, których pięknem chcemy się cieszyć, pozostały w takim samym stanie, jak je zastaliśmy. Odwiedzając obszary przyrodnicze, musimy pamiętać, że są one domem wielu zwierząt, którym nie powinniśmy zakłócać spokoju. Nasze zachowania na łonie przyrody mają ogromny wpływ, na to jak będzie ona mogła później funkcjonować.

 

 • Zanim wyjedziesz
  Pamiętaj, że już sama decyzja, dokąd pojedziesz ma istotny wpływ, na to jak duży  zostawisz po sobie ślad w przyrodzie. Nie rezygnuj zatem ze spędzania wakacji w Polsce, dalekie podróże są jednoznaczne z większą emisja CO2. Wybieraj taki środek transportu, który jest najbardziej przyjazny dla naszej planety - jest nim zazwyczaj pociąg, który obciąża środowisko w mniejszym stopniu  niż samochód. Przed wyjazdem na wakacje, wyłącz sprzęt elektryczny w domu. Pozostawione urządzenia w trybie “stand by”, przez cały czas twoich wakacji będą niepotrzebnie pobierały energię.
 • Na miejscu pobytu
  Gdy dotrzesz do celu możesz zrobić wiele, aby zminimalizować ślad jaki zostawisz po sobie. Gdziekolwiek się wybierasz, pamiętaj, aby nigdy nie zostawiać po sobie śmieci. Pozostawione odpady, z jednej strony sprawiają, że jest brzydko i nieestetycznie, z drugiej, stanowią ogromne zagrożenie dla zwierząt, które mogą mylić je z pożywieniem. Uczestnicząc w spływie kajakowym, zawsze miej ze sobą worek na śmieci, aby nie zanieczyszczać środowiska naturalnego. Pływając kajakiem lub łódką, nie wchodź na rzeczne wysepki. Łachy to dom wielu ptaków, które potrzebują spokoju, dlatego schodź z kajaka tylko w wyznaczonych miejscach.
 • Podczas wędrówek
  Podróżując zwracaj uwagę na znaki drogowe i tablice informacyjne takie jak np. ,,Uwaga! Kraina żubra”, „Uwaga rysie” - przypominają one o możliwości przebywania  dzikich zwierząt w pobliżu drogi. Wędrując po górach, nigdy nie schodź ze szlaków, górskie lasy są bowiem domem wielu dzikich zwierząt, w tym niedźwiedzi, schodząc ze szlaków niepokoisz je zatem. Gdziekolwiek jesteś, nie dokarmiaj dzikich zwierząt, one poradzą sobie doskonale bez twojej pomocy, zaś ich oswajanie z miejscami przebywania człowieka rodzi konflikty, które zazwyczaj oznaczają dla nich wyrok śmierci. Pamiętaj również, że będąc w górskich czy mazurskich lasach nie musisz obawiać się wilków. Są to płochliwe zwierzęta, które unikają kontaktu z człowiekiem. Świetny węch, wzrok i słuch pozwalają im wyczuć obecność ludzi z daleka, na tyle szybko by uciec.
 • Pamiątki z wakacji
  Jeśli decydujesz się na zakup pamiątek z wakacji, wybieraj te wyprodukowane przez lokalnych wytwórców, a nie przywożone z daleka, np. z Chin. Sprowadzenie takich przedmiotów wiąże się z dużym obciążeniem dla środowiska (emisja CO2), a także bardzo często związane jest z nieetycznym wykorzystywaniem ludzi. Prawdziwa cena niektórych pamiątek może być zatem znacznie wyższa niż zapłacona kwota. Bezwzględnie zrezygnuj z pamiątek wykonanych z zagrożonych gatunków zwierząt, takich jak skóry, części ciała, skorupy czy koralowce. Jest to nielegalne, a dodatkowo kupując takie wyroby  wspierasz kłusowników i przyczyniasz się do wymierania zagrożonych gatunków zwierząt.

 

 Źródło: WWF Polska

wstecz

Strona internetowa opracowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie", dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków MF EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Tropem karpackich żubrów" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie - popularyzacja różnorodności biologicznej w wymiarze ekosystemowym" który korzysta z dofinansowania w kwocie 896 496 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Ochrona ostoi karpackiej fauny puszczańskiej - korytarze migracyjne" realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE.

Copyrights 2015. Zielonepodkarpacie.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. projekt i realizacja: ideo