Serwis poświęcony przyrodzie województwa podkarpackiego

Aktualności

Rośliny dawnych wsi i pastwisk

01-12-2021

Południowa i wschodnia część województwa podkarpackiego (Beskid Niski, Bieszczady, Góry Sanocko-Turczańskie, Pogórze Przemyskie i Roztocze Wschodnie) to tereny, które jeszcze w pierwszej połowie XX wieku były gęsto zamieszkane i wykorzystywane gospodarczo, a dzisiaj są ostojami przyrody. Pod koniec II wojny światowej i tuż po niej wiele wsi zniknęło. Po dawnych domostwach, zabudowaniach gospodarczych, polach i pastwiskach pozostało niewiele śladów. W poszukiwaniu miejsc, gdzie się znajdowały pomagają nam rośliny i zespoły roślinne charakterystyczne dla środowisk, w których kiedyś gospodarował człowiek, a dziś rządzi przyroda. 

 

Materiał filmowy znajduje się pod adresem:

https://youtu.be/OEQKSHbmyjc

 

Audycja telewizyjna pt. „Rośliny dawnych wsi i pastwisk” została dofinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie w ramach zadania „Skarby podkarpackiej przyrody”. 

wstecz

Strona internetowa opracowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie", dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków MF EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Tropem karpackich żubrów" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie - popularyzacja różnorodności biologicznej w wymiarze ekosystemowym" który korzysta z dofinansowania w kwocie 896 496 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Ochrona ostoi karpackiej fauny puszczańskiej - korytarze migracyjne" realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE.

Copyrights 2015. Zielonepodkarpacie.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. projekt i realizacja: ideo