Serwis poświęcony przyrodzie województwa podkarpackiego

Aktualności

Najkrótszy dzień roku 2022

21-12-2022

🔷 Kiedy jest najkrótszy dzień w roku 2022?

Wypada on właśnie dziś, czyli 21 grudnia br. 
 
🔷 Dlaczego będzie to najkrótszy dzień w roku?
Wtedy właśnie nastąpi przesilenie zimowe: po najkrótszym dniu nastąpi najdłuższa noc, ale każda kolejna będzie już nieco krótsza, i tak aż do równonocy wiosennej, gdy dzień i noc będą miały znowu równą długość.
 
🔷 Czy najkrótszy dzień w roku i przesilenie zimowe wyznaczają początek zimy?
Przesilenie zimowe i wiążący się z nim najkrótszy dzień roku to jednocześnie moment, w którym zaczyna się astronomiczna zima.
 
🔷 Ile trwa najkrótszy dzień w roku?
Najkrótszy dzień w tym roku będzie trwał tylko ok. 7,5 godz., a noc aż 16,5 godz. Słońce wzejdzie w środę ok. godz. 7:43, a zajdzie już o 15:25.
Najkrótszy dzień w roku nie będzie miał równej długości w całej Polsce. Wszystko zależy od tego, gdzie przebywacie. Na północy dzień potrwa trochę krócej, a na południu nieco dłużej.
 
wstecz

Strona internetowa opracowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie", dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków MF EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Tropem karpackich żubrów" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie - popularyzacja różnorodności biologicznej w wymiarze ekosystemowym" który korzysta z dofinansowania w kwocie 896 496 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Ochrona ostoi karpackiej fauny puszczańskiej - korytarze migracyjne" realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE.

Copyrights 2015. Zielonepodkarpacie.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. projekt i realizacja: ideo