Nowe ogrodzenie w Ośrodku Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Przemyślu
04-04-2016
Przed realizacją
W trakcie realizacji
Po realizacji
31 marca br. zakończyliśmy Inicjatywę nr 9 pn. „Bezpieczeństwo zwierząt chronionych w Przemyślu”.
Liderami Inicjatywy byli Pani Wioletta Pszonak i Pan Łukasz Stebnicki z Ochotniczego Hufca Pracy w Przemyślu.
Fundacja Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu przyjmuje rocznie ok. 600 zwierząt. Przedsięwzięcie polegało na zbudowaniu trwałych elementów ogrodzenia, oddzielających poszczególne gatunki od siebie oraz zapewniające ochronę przed osobnikami (drapieżnikami) z zewnątrz. Pozwoli to na większą skuteczność w ratowaniu dzikich zwierząt i wyeliminuje straty spowodowane przez atak gatunków z zewnątrz. W budowę ogrodzenia byli zaangażowani pracownicy, wolontariusze Ośrodka i przede wszystkim członkowie OHP w Przemyślu. Poza leczeniem i rehabilitacją, ważne jest także zapewnienie odpowiednich warunków utrzymania. Okres przebywania zwierząt to często 100-200 dni. Naturalne zachowania behawioralne zwierząt, w tym szczególna płochliwość w miejscach zamkniętych wymagają stosownego zabezpieczenia terenu na którym przebywają. Problem ten jest szczególnie istotny w przypadku saren i łosi. Zwierzęta te po okresie leczenia, wymagają kilku do kilkunastotygodniowego okresu rehabilitacji. W tym czasie są odpowiednio żywione, obserwowane. Obecność ogrodzenia z instalacją elektryczną – „ pastuchy elektryczne” odstraszając w dużym stopniu wyeliminowałoby ten problem. Istotną sprawą jest współwystępowanie na danym terenie drapieżników takich jak lis, jenot oraz zdziczałe psy. Małe gatunki oraz przebywające na wolnym wybiegu (bocian, sowa), a także osobniki młode (małe rysie, sarny, łosie), mogą być dla nich ofiarą. Polepszenie infrastruktury Ośrodka, w postaci budowy ogrodzenia, pozwoli zwiększyć ilość zwierząt uratowanych i wypuszczonych do środowiska naturalnego. W przypadku zwierząt bardzo rzadkich np. rysia, uratowanie jednego osobnika więcej będzie ogromnym sukcesem.
Uratowanie większej ilości dzikich zwierząt jest istotne dla zachowania ich populacji. Szczególnie w przypadku rzadkich osobników z zagrożonej listy, uratowanie nawet jednego zwierzęcia i wypuszczenie zdrowego na wolność jest dużym sukcesem. Poprawa infrastruktury pozwoli przyjąć większą ilość zwierząt. Poprawi się także wskaźnik przeżywalności. Szczególną rolą Ośrodka jest edukacja społeczeństwa. Często niewiedza sprawia, że przypadki spotkania się ludzi z dzikimi zwierzętami kończą się tragicznie. W przypadku saren, częstym problemem jest niczym nieuzasadnione zabieranie młodych osobników ze środowiska naturalnego, w wielu przypadkach kończy się to śmiercią sarny. Nierzadko to zdrowie i życie człowieka może być zagrożone. Sposób zachowania się w przypadku spotkania na swojej drodze niedźwiedzia, wilka a także jelenia jest obowiązkowym tematem podczas spotkań w Ośrodku. Wykonanie prac związanych z ogrodzeniem, pozwoli na przyjęcie większej ilości wycieczek a tym samym szerszą edukację.
Inicjatywa została zrealizowana przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Podkarpacia "Pro Carpathia" w ramach projektu "Inicjatywy oddolne na rzecz Zielonego Podkarpacia" sfinansowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Za treść materiałów odpowiada wyłącznie Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Podkarpacia "Pro Carpathia".