Serwis poświęcony przyrodzie województwa podkarpackiego

Aktualności

Zielona Klasa w Klęczanach

25-09-2017

We wrześniu 2017 r. zakończyliśmy Inicjatywę nr 4  pn. „Zielona Klasa skarbnicą wiedzy o przyrodzie”.
 
Liderem Inicjatywy był Pan Mariusz Toton.

Obserwacja nauczycieli i rodziców pokazuje, że dzieci w wieku szkolnym interesują się światem przyrody, ale ich wiedza jest niepełna, gdyż bezpośredni kontakt z przyrodą „przegrywa” w dzisiejszych czasach z nowoczesnymi formami spędzania czasu. Realizacja inicjatywy pozwoli na rozwijanie postaw proekologicznych w naturalny i efektywny sposób. Przedsięwzięcie to ma na celu pokazanie uczniom, ale i mieszkańcom zasad/praw natury, które mają wpływ na nasze funkcjonowanie. Przekazanie Wiedzy w sposób naturalny i „namacalny” sprawia, że ta wiedza będzie trwalsza i pełniejsza. Inicjatywa miała na celu umieszczenie uli, wykonanie budek dla ptaków i schronień dla płazów. W projekcie utworzono ścieżkę sensoryczną, mały ogródek ziołowy, kompostownik i mini ogrod meteorologiczny. Przez takie działania projekt ukazuje etapy wzrostu i rozwoju roślin i ich znaczenie dla zwierząt i ludzi. W ogrodzie można również obserwować drobne zwierzęta w ich naturalnym środowisku.

W ramach Inicjatywy:

  • przygotowano teren, projekt nasadzeń i wykonano nasadzenia,
  • zakup materiały niezbędne przy wykonaniu Zielonej Klasy,
  • zakupiono rośliny do Zielonej Klasy,
  • zakupiono i zamontowano elementy małej infrastruktury do Zielonej Klasy (budki lęgowe - 5 szt., karmniki dla ptaków - 4 szt., miernik wiatru, budki wielofunkcyjne - 2 szt., ule dla pszczół - 3 szt., ławeczki z donicami- 4 szt., tablice informacyjne – 3 szt.).


Realizacja inicjatywy pozwoliła na rewitalizację przyrodniczą tego obszaru, m.in. poprzez zwiększenie różnorodności biologicznej. Współpraca lokalnych mieszkańców przyczyni się do podniesienia ich świadomości ekologicznej i kształtowania postaw proekologicznych. Z efektu inicjatywy mogą korzystać też dzieci ze szkoły, młodzież i ich rodzice.

Inicjatywa została zrealizowana przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Podkarpacia "Pro Carpathia" w ramach projektu "Inicjatywy dla Zielonego Podkarpacia" sfinansowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.


Za treść materiałów odpowiada wyłącznie Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Podkarpacia "Pro Carpathia".

 


 

wstecz

Strona internetowa opracowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie", dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków MF EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Tropem karpackich żubrów" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie - popularyzacja różnorodności biologicznej w wymiarze ekosystemowym" który korzysta z dofinansowania w kwocie 896 496 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Ochrona ostoi karpackiej fauny puszczańskiej - korytarze migracyjne" realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE.

Copyrights 2015. Zielonepodkarpacie.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. projekt i realizacja: ideo