Serwis poświęcony przyrodzie województwa podkarpackiego

Olszyna łęgowa w Kalnicy

 OLSZYNA ŁĘGOWA W KALNICY


Utworzony został w roku 1971, na powierzchni 13,69 ha we wsi Kalnica w gminie Cisna, w powiecie leskim.

Rezerwat położony jest na mokradłach przy łuku wielkiej obwodnicy bieszczadzkiej. Ochroną objęto górski las łęgowy ze stanowiskiem rzadko spotykanej na tej wysokości (prawie 600 m n.p.m.) olszy czarnej. Występuje tu górska olszyna bagienna; rzadkie dolnoreglowe zbiorowisko roślinne, występujące w niewielkich płatach na obszarze Karpat. Powstałe pod wpływem wolno sączącej się wody o odczynie słabo kwaśnym bądź zasadowym w obecności warstw trudno przepuszczalnych.
 
Ten rzadki w górach zespół leśny rozwinął się na niskim podłożu torfowym (ok. 1 m) w dolinie bezodpływowej, leżącym na podmokłej łące. W podszyciu występują: kruszyna, wierzba, wiciokrzew czarny, kalina zwyczajna i omieg górski.
 
Olszyna Łęgowa w...
Olszyna Łęgowa w...
Olszyna Łęgowa w...

Z roślin runa możemy zobaczyć gatunki górskie oraz bagienne, m.in. kmieć górską, kozłka bzowego, trzęślicę, tojad wschodniokarpacki i dzióbaty, parzydło leśne, kopytnika pospolitego, ciemiężycę białą i zieloną, goryczkę trojeściową, skrzyp bagienny, czermień błotną i storczyka– kukułkę plamistą, oraz paproć narecznicę grzebieniastą posiadająca tutaj jedyne stanowisko w Bieszczadach Zachodnich. W czasie inspekcji rezerwatu dostrzeżono potrzebę przywrócenia na jego terenie dawnych, a obecnie zaburzonych, stosunków wodnych. Osiągnąć to można poprzez zasypanie rowów melioracyjnych, co pozwoli na podniesienie poziomu wód gruntowych.

 
Kopytnik pospolity, fot....
Ciemiężyca zielona, fot....
Goryczka trojeściowa,...

Strona internetowa opracowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie", dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków MF EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Tropem karpackich żubrów" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie - popularyzacja różnorodności biologicznej w wymiarze ekosystemowym" który korzysta z dofinansowania w kwocie 896 496 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Ochrona ostoi karpackiej fauny puszczańskiej - korytarze migracyjne" realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE.

Copyrights 2015. Zielonepodkarpacie.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. projekt i realizacja: ideo