Serwis poświęcony przyrodzie województwa podkarpackiego

Zagroda żubrów w Mucznem

 Jedną z największych atrakcji turystycznych w Bieszczadach jest pokazowa zagroda żubrów niedaleko Mucznego. Otwarty w maju 2012 r. obiekt jest dzisiaj niemal obowiązkowym punktem kazdej wycieczki przyjeżdżającej w te strony.

- Do tej pory brakowało jednego w Bieszczadach, żeby można było tego żubra zobaczyć na własne oczy, a przecież te żyjące od półwiecza stada są dzikie, naprawdę nie chcą się pokazywać ludziom, rzadko zaglądają nawet w takie miejsca jak karmiska, i stąd pomysł, żeby zrobić tutaj zagrodę pokazową, która pozwoli obejrzeć tego największego zwierza Europy na własne oczy – mówi Edward Marszałek – rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie

 

Pierwsze żubry  trafiły do zagrody  w połowie lutego 2012 roku.  Przyjechały ze Szwajcarii podczas silnych mrozów. Sam wyładunek zwierząt, któremu mieliśmy się okazję przyjrzeć był bardzo skomplikowanym przedsięwzięciem.

Pierwsza zagroda dla żubrów, które sprowadzono w Bieszczady w roku 1963 powstała niedaleko stąd nad potokiem Zwór koło Bereżek.

Później kolejne zwierzęta przywożono do zagrody w Woli Michowej na zachodnim krańcu Bieszczadów.

Po latach żubry znów przyjechały do Naleśnictwa Stuposiany. Ta zagroda znacznie różni się jednak od poprzednich. Przede wszystkim dlatego, że dawniej były to miejsca, w których żubry przechodziły kwarantannę przed wypuszczeniem na wolność. Turyści nie mogli  oglądać zwierząt.

Natomiast zagroda w Mucznem została podzielona na dwie części aklimatyzacyjną i pokazową.

 

- Chcemy pokazać te żubry, tak jak to się dzieje w innych ośrodkach takich jak Białowieża, czy Pszczyna, pokazać turystom po prostu żubry w naturalnym środowisku, czyli w tej zagrodzie pokazowej na tle jodeł i drzewostanów bieszczadzkich. Natomiast zagroda aklimatyzacyjna ma służyć przetrzymywaniu zwierząt, które później będą wypuszczane na wolność i będą dostarczały świeżej krwi do stad bieszczadzkich, które już u nas tutaj żyją – mówi Jan Mazur – nadleśniczy Nadleśnictwa Stuposiany

 

 

 

 

       

 

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013

Strona internetowa opracowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie", dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków MF EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Tropem karpackich żubrów" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie - popularyzacja różnorodności biologicznej w wymiarze ekosystemowym" który korzysta z dofinansowania w kwocie 896 496 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Ochrona ostoi karpackiej fauny puszczańskiej - korytarze migracyjne" realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE.

Copyrights 2015. Zielonepodkarpacie.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. projekt i realizacja: ideo