Serwis poświęcony przyrodzie województwa podkarpackiego

Żubrze aktualności

W Mucznem urodził się żubr

24-08-2012
Fot. Jacek Szarek
Fot. Jacek Szarek
Fot. Edward Marszałek

 

Bieszczadzcy leśnicy otrzymali niespodziewany podarunek – młodego żubra. Jedna z krów sprowadzonych do zagrody pokazowej w Mucznem urodziła cielaka.  Niestety nie chciała go karmić więc wychowaniem malucha musieli zająć się ludzie.

Krowa Tjilli w lutym została przywieziona ze Szwajcarii do zagrody w Mucznem.  Żubrzyca jest młoda i ma dopiero trzy lata, więc poprzedni opiekunowie nie  brali pod uwagę że wysyłają w Bieszczady cielne zwierzę. Jednak kilka tygodni temu leśnicy nadzorujący zagrodę zauważyli, że ta krowa dziwnie się zachowuje i często przebywa poza stadem. Zaczęto ją bacznie obserwować. 14 sierpnia urodziła cielaka. Niestety nie chciała go karmić.

Jan Mazur, nadleśniczy z Nadleśnictwa Stuposiany opowiada, że młodego żubra trzeba było szybko zabrać z zagrody  -  Podjęliśmy taką decyzję ze względu na warunki pogodowe jakie panowały - deszcz zimno. Prostu każda godzina mogła doprowadzić do tego, że nie udałoby się nam tego cielaka uratować.

Młody żubr karmiony jest krowim mlekiem. Jego wychowanie jest trudne, bo bardzo często musi otrzymywać małe dawki pokarmu. Opiekunowie malucha konsultują się z weterynarzem i specjalistami z Białowieży. Bieszczadzcy leśnicy bardzo troszczą się o nowego żubra. Z obawy o jego bezpieczeństwo na razie nie chcą pokazywać go publicznie.

- Mamy nadzieję, że po dwóch miesiącach, kiedy cielak się usamodzielni, będzie sam pobierał pokarm, przeniesiemy go tutaj do zagrody, wybudujemy mu cielętnik, który też oczywiście będzie wykorzystywany w przyszłości i mamy nadzieję, że żubry, które są w naszej zagrodzie go zaadoptują i przyjmą do swojego grona  – mówi Jan Mazur

Leśnicy nadali młodemu żubrowi imię PUJAN. W przyszłości na pewno stanie się on atrakcją zagrody pokazowej w Mucznem.  Obecnie przebywa w niej 7 żubrów.  Zagrodę w Mucznem podzielono na część pokazową i aklimatyzacyjną. Żubry przebywające w  tej drugiej będą wypuszczane na wolność. Pokazywanie żubrów turystom, to tylko dodatek do głównego zadania, którym jest powiększenie puli genetycznej żubrów żyjących w Karpatach. 

Żubry przywożone z różnych ośrodków są jak najmniej spokrewnione z naszym. Mają dostarczyć świeżej krwi do stad bieszczadzkich i są przysposabiane do wypuszczenia na wolność. Myślę, że przychówek, który będzie się pojawiał w naszej zagrodzie też będzie wypuszczany, bo przecież pojemność hodowlana tej zagrody jest ściśle określona  – mówi Jan Mazur

Na początku XX wieku żubry na wolności całkowicie wyginęły. Całą populację odtworzono z kilkudziesięciu osobników z ogrodów zoologicznych. Ich zasób genetyczny jest więc bardzo wąski. Dotyczy to zwłaszcza żyjących w Bieszczadach żubrów górskich linii białowiesko – kaukaskiej. Aby poszerzyć pulę genetyczną bieszczadzkich żubrów, podjęto decyzję o sprowadzeniu zwierząt z hodowli z całej Europy. Były to sztuki specjalnie wyselekcjonowane.

Dziś w Bieszczadach żyje ponad 300 żubrów. To największe stado górskie na świecie.  Polscy naukowcy i leśnicy koordynują akcję wprowadzania tego gatunku w całych Karpatach

 

 

wstecz

Strona internetowa opracowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie", dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków MF EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Tropem karpackich żubrów" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie - popularyzacja różnorodności biologicznej w wymiarze ekosystemowym" który korzysta z dofinansowania w kwocie 896 496 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Ochrona ostoi karpackiej fauny puszczańskiej - korytarze migracyjne" realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE.

Copyrights 2015. Zielonepodkarpacie.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. projekt i realizacja: ideo