Serwis poświęcony przyrodzie województwa podkarpackiego

Żubrze aktualności

Pierwsze warsztaty przyrodnicze

29-06-2013
(Fot. Zb. Kożuchowski)
(fot. Zb. Kożuchowski)

Pierwsze warsztaty przyrodnicze w ramach projektu Tropem Kapackich Żubrów odbyły się w czerwcu 2013 r. w okolicy miejscowości Runina w Słowacji. To najwyżej położona miejscowość  w słowackiej części Karpat Wschodnich, wokół której żyją i pojawiają się żubry.

 

Wzięło w nich udział sześć osób. Tylko sześć, bowiem taka jest idea turystyki przyrodniczej - jest ona kierowana do małych grup, które w jak najmniejszym stopniu mają ingerować w przyrodę. Uczestnikom mimo wielu starań nie udało się zobaczyć żubrów choć nie brakowało śladów świadczących o tym, że także  po słowackiej stronie żyją te zwierzęta. Odwiedzono zagrodę asymilacyjna w Wielkiej Polanie gdzie w 2004 roku pojawiły się pierwsze osobniki dając początek stadu. Dziś trudno je znaleźć mimo nadajników, które założono im przed wypuszczeniem na wolność (prawdopodobnie wyczerpały się baterie).

 

Warsztaty były też świetną okazją do poznania ludzi i rozmowy o problemach pojawiających się wraz z żubrami. Okazuje się, że dla Polaków jest on zwierzęciem idealnie wpisującym się w krajobraz. Dla Słowaków - przynajmniej części - jest to zwierzę niszczące ich prywatne lasy i uprawy. Czyli różni ludzie - odmienne podejścia, postawy, odbiór tego, że żubr jest naszym sąsiadem.

 

 

 

 

                    

 

 

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013

 

wstecz

Strona internetowa opracowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie", dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków MF EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Tropem karpackich żubrów" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie - popularyzacja różnorodności biologicznej w wymiarze ekosystemowym" który korzysta z dofinansowania w kwocie 896 496 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Ochrona ostoi karpackiej fauny puszczańskiej - korytarze migracyjne" realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE.

Copyrights 2015. Zielonepodkarpacie.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. projekt i realizacja: ideo