Serwis poświęcony przyrodzie województwa podkarpackiego

Żubrze aktualności

Żubr był tuż, tuż...

22-07-2013

Na terenie Nadleśnictwa Komańcza od 17 do 19 lipca 2013 r, odbyły się drugie warsztaty przyrodnicze w ramach projektu „Tropem Karpackich Żubrów”.  Uczestnicy warsztatów przemierzali leśne ostępy w okolicach Woli Michowej, Balnicy i Żubraczego Jest to obszar gdzie żyje zachodnie stado żubrów, które są mocniejsze genetycznie niż te z Lutowisk i Stuposian.

 

Choć podczas wypraw w teren dało się zauważyć tropy, sierść czy legowiska największego mieszkańca karpackiej puszczy,  to samego zwierzęcia już nie. Okazuje się, że nawet 6-cio osobowa grupa jest zbyt liczna (albo za głośna lub mało skupiona, ewentualnie miała  pecha)  by móc  zbliżyć się do żubrów.

 

W warsztatach wzięła udział właścicielka restauracji w Bieszczadach, instruktorka turystyki aktywnej (narciarstwa biegowego i nordic walking), byli leśnicy, przedstawiciele samorządów oraz nauczycielka. Ten projekt skierowany jest właśnie do takich osób. Według pomysłodawców chodzi o to żeby zwrócić uwagę samorządowców na potencjał jaki drzemie w turystyce przyrodniczej, pokazać leśnikom, że nie tylko polowania mogą przynosić profity. Ważny jest też aspekt edukacyjny czyli żeby dzieci i młodzież więcej wiedziały o przyrodzie bieszczadzkiej a w szczególności o żubrze.

 

Kolejne próba spotkania żubra już we wrześniu. Warsztaty odbędą się na terenie Nadleśnictwa Stuposiany. Następne, w październiku po słowackiej stronie Karpat w miejscowości Osadne niedaleko granicy z Polską, w listopadzie na terenie Nadleśnictwa  Baligród, a w grudniu w Nadleśnictwie Lutowiska.      

 

 

Projekt Tropem Karpackich Żubrów realizuje  Fundacja Bieszczadzka. Jej partnerami są: Nadleśnictwo Stuposiany, Gminny Ośrodek Kultury im. Jerzego Janickiego w Lutowiskach, Stowarzyszeniem na Rzecz Rozwoju i Promocji Podkarpacia „Pro Carpathia” oraz partner ze Słowacji Čemerica Stakčín.

 

 

                

 

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013

 

 

wstecz

Strona internetowa opracowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie", dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków MF EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Tropem karpackich żubrów" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie - popularyzacja różnorodności biologicznej w wymiarze ekosystemowym" który korzysta z dofinansowania w kwocie 896 496 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Ochrona ostoi karpackiej fauny puszczańskiej - korytarze migracyjne" realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE.

Copyrights 2015. Zielonepodkarpacie.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. projekt i realizacja: ideo