Serwis poświęcony przyrodzie województwa podkarpackiego

Żubrze aktualności

Podsumowanie projektu „Tropem karpackich żubrów

15-12-2013
Konferencja podsumowująca w...
Sympozjum w Stakcinie
Warsztaty terenowe
Warsztaty terenowe
Pokaz filmu o żubrach

Podsumowanie projektu „Tropem karpackich żubrów” połączone z zakończeniem Karpackiego Roku Żubra było okazją do spotkania miłośników Bieszczadów i dzikiej przyrody z Polski i Słowacji. Uroczystość odbyła się 11 grudnia 2013 r. w kinie „Otryt” w Lutowiskach.

 

 

Powodem wielkiego zainteresowania największym europejskim ssakiem, przez niektórych nazywanym „królem puszczy” było 50-lecie jego powrotu  w Bieszczady. Przed wiekami zwierzęta te żyły w całych Karpatach, ale zostały wytępione.  Pod koniec października 1963 roku dzięki staraniom przyrodników i leśników żubry znów zamieszkały w tych górach.

Najpierw sprowadzono 5 sztuk, a z czasem dowieziono  kolejne, które po wypuszczeniu z zagród dały początek stadom żyjącym na wolności. Dziś liczebność bieszczadzkich żubrów ocenia się na prawie 300 sztuk. Choć żyją na wolności, to jednak cały czas są pod bacznym okiem naukowców i leśników, którzy dbają by te zwierzęta już nigdy nie zniknęły z Karpat.

 

 

Dzięki projektowi „Tropem karpackich żubrów”  i innym tego typu działaniom rok 2013 był poświęcony wyjątkowej  promocji bieszczadzkich żubrów. Organizatorzy  projektu, to Fundacja Bieszczadzka, Nadleśnictwo Stuposiany, Gminny Ośrodek Kultury im. Jerzego Janickiego w Lutowiskach, Stowarzyszenie Čemerica Stakčín i Stowarzyszenie Pro Carpathia, we współpracy z Parkiem Narodowym „Połoniny” i Lasami Państwowymi. Organizatorzy starali się  przybliżyć znaczenie żubrów dla rozwoju turystyki przyjaznej środowisku po obydwu stronach granicy. Zwierzęta te żyją bowiem nie tylko w Polsce, ale również w Słowacji, Rumunii i na Ukrainie. 

 

 

W ramach projektu odbyły się: konferencje prasowe, sympozjum popularnonaukowe w Stakcinie na Słowacji, przygotowywana została przenośna ekspozycja edukacyjna o żubrach oraz zorganizowana impreza plenerowa. Odbyło się ponadto sześć przyrodniczych warsztatów terenowych, dwa w Słowacji (okolice miejscowości Runina i Osadne w Bukowskich Wierchach) oraz cztery w Polsce (w okolicach miejscowości Wola Michowa i Balnica na obszarze Nadleśnictwa Komańcza, w okolicach miejscowości Muczne na obszarze Nadleśnictwa Stuposiany, w okolicach miejscowości Rabe i nieistniejącej wsi Huczwice koło Baligrodu na obszarze Nadleśnictwa Baligród oraz w Nadleśnictwie Lutowiska. Równolegle do tych działań powstały materiały popularyzujące wiedzę o żubrach (witryna internetowa, prezentacja multimedialna, publikacja popularno-edukacyjna oraz plenerowa tablica informacyjna). Powstał także film „Tropem karpackich żubrów”. Jego premiera odbyła się podczas spotkania podsumowującego projekt.

  Równolegle z projektem odbywały się wydarzenia zorganizowane w ramach Karpackiego Roku Żubra, który  ogłoszono z inicjatywy Kapituły Miłośników Bieszczadzkiej Przyrody działającej w gminie Lutowiska, a także Lasów Państwowych, samorządów i wielu  instytucji oraz organizacji społecznych. Żeby uczcić doniosłość faktu 50-lecia powrotu żubra  w Bieszczady i uzmysłowić  mieszkańcom  Podkarpacia i innych regionów Polski, że te największe europejskie ssaki żyją w Karpatach przygotowano szereg imprez, które odbywały się w ciągu całego roku.    

Zorganizowano m.in. bieg narciarski  „Tropem żubra”, przygotowano spotkania i konferencje naukowe. Filateliści zorganizowali wystawę poświęconą żubrom, Narodowy Bank Polski wybił monety z żubrem, a Lasy Państwowe specjalny medal. W Lutowiskach i Mucznem  najpierw zorganizowano „Majówkę z żubrem”,  a później „Dzień żubra”. Ukazało się też szereg wydawnictw poświęconych tym zwierzętom.

 

wstecz

Strona internetowa opracowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie", dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków MF EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Tropem karpackich żubrów" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie - popularyzacja różnorodności biologicznej w wymiarze ekosystemowym" który korzysta z dofinansowania w kwocie 896 496 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Ochrona ostoi karpackiej fauny puszczańskiej - korytarze migracyjne" realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE.

Copyrights 2015. Zielonepodkarpacie.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. projekt i realizacja: ideo