Serwis poświęcony przyrodzie województwa podkarpackiego

Żubrze aktualności

„Tropem karpackich żubrów” - nowy film przyrodniczy na antenie TVP Rzeszów

21-12-2013

 

 

Miłośników podkarpackiej przyrody zapraszamy do obejrzenia filmu „Tropem karpackich żubrów”, który zostanie wyemitowany na antenie TVP Rzeszów w sobotę, 21 grudnia o godz. 20.30, w niedzielę, 22 grudnia o godz. 10.00 i w poniedziałek, 23 grudnia o godz. 18.00.

Film powstał w ramach projektu o tym samym tytule.

 

 

W październiku 2013 roku minęło  50 lat od powrotu żubrów w Bieszczady. Ich populacje udało się odtworzyć dzięki kilkunastu zwierzętom, które trafiły w te góry miedzy innymi z ogrodów zoologicznych i hodowli. Teraz bieszczadzkie stada liczą około 300 żubrów. Z doświadczeń , które zdobyli Polacy korzystają też nasi sąsiedzi bowiem żubrze stada  obecne są już miedzy innymi w Rumunii czy Słowacji. Liczą one po kilka czy kilkanaście zwierząt.

 

 

Bieszczadzki żubr stał się symbolem. Stawia się mu pomniki, wybija monety i medale organizuje się konferencje dotyczące ich hodowli. Mieszkańcy czy samorządowcy polskiej części Karpat, wykorzystują fakt obecności żubra w tym zakątku Polski do promocji i rozwoju turystyki przyjaznej środowisku. 

 

 

 

 

 

wstecz

Strona internetowa opracowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie", dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków MF EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Tropem karpackich żubrów" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie - popularyzacja różnorodności biologicznej w wymiarze ekosystemowym" który korzysta z dofinansowania w kwocie 896 496 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Ochrona ostoi karpackiej fauny puszczańskiej - korytarze migracyjne" realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE.

Copyrights 2015. Zielonepodkarpacie.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. projekt i realizacja: ideo