Serwis poświęcony przyrodzie województwa podkarpackiego

Żubrze aktualności

Żubry na wolności

11-10-2008

 

 

W Bieszczadach wypuszczono na wolność osiem żubrów sprowadzonych z Irlandii i Niemiec. Zwierzęta przez ponad pół roku przebywały w zagrodzie aklimatyzacyjnej w Woli Michowej. Teraz dołączą do dzikiego stada żyjącego w okolicach Chryszczatej.

 

Podczas I wojny i tuż po niej żubry na wolności zostały całkowicie wytępione. Gatunek uratowano dzięki kilkunastu osobnikom z ogrodów zoologicznych. Ich pula genetyczna jest bardzo ograniczona. Szczególnie dotyczy to żubrów rasy górskiej żyjących w Bieszczadach. Dlatego też od kilku lat naukowcy i leśnicy sprowadzają zwierzęta z hodowli, aby krzyżowały się z osobnikami żyjącymi na wolności. Wzmocnienie puli genetycznej bieszczadzkich żubrów ma uodpornić stado od chorób. Do tej pory sprowadzono zwierzęta ze Skandynawii i Czech, a ostatnio z Irlandii i Niemiec. Po przyjeździe w Bieszczady nowe żubry przechodzą aklimatyzację w zagrodzie.

Żubry sprowadzono w Bieszczady w 1963 roku. Dzisiaj w karpackiej puszczy żyje ich ponad 280. To największe stado dzikich żubrów górskich na świecie. Polscy naukowcy koordynują akcję wprowadzania żubrów do siedlisk Karpatach polskich, słowackich, ukraińskich i rumuńskich.

 

wstecz

Strona internetowa opracowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie", dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków MF EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Tropem karpackich żubrów" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie - popularyzacja różnorodności biologicznej w wymiarze ekosystemowym" który korzysta z dofinansowania w kwocie 896 496 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Ochrona ostoi karpackiej fauny puszczańskiej - korytarze migracyjne" realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE.

Copyrights 2015. Zielonepodkarpacie.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. projekt i realizacja: ideo