Serwis poświęcony przyrodzie województwa podkarpackiego

Ochrona zabytkowego parku w Budach Głogowskich

 

NAZWA INICJATYWY: Ochrona i pielęgnacja zabytkowego parku i alei grabowej w Budach Głogowskich

OBSZAR DZIAŁANIA: Rozwój ogrodów/parków miejskich o znaczeniu przyrodniczym

OKRES REALIZACJI: październik - grudzień 2015 r.

CEL INICJATYWY: Ochrona i pielęgnacja starych grabów, drzew i krzewów na terenie alei i parku w Budach Głogowskich

OBSZAR REALIZACJI: Gmina Głogów Małopolski/ Budy Głogowskie

 

W alei oraz parku występują drzewa i krzewy cenne przyrodniczo (oba obiekty są wpisane do rejestru zabytków prowadzonej przez Wojewódzkiego Konserwator Zabytków).

 

Obecnie drzewa są atakowane przez organizmy chorobotwórcze oraz pasożyty poprzez brak prac konserwacyjnych. Wykonanie zabiegów sanitarno-pielęgnacyjnych pozwoliło na zachowanie drzew i krzewów w dobrej kondycji zdrowotnej, a mieszkańcom zapewnić poczucie bezpieczeństwa. Obecnie stanowią cenną atrakcję przyrodniczą, jak i historyczną.

 

Realizacja projektu pozwoliła przedsięwziąć potrzebne zabiegi pielęgnacji zieleni, będącej ozdobą tamtejszego terenu, która jest zniszczona, przez co park oraz aleja grabowa nie przyciągały potencjalnych turystów jak i osoby które interesują się takimi skarbami przyrody.

 

Teren alei i parku jest siedliskiem kilku gatunków zwierząt oraz rzadkich gatunków roślin w Polsce, a jego walory estetyczne pozytywnie wpływają na psychikę ludzi. Pielęgnacja leśnych ekosystemów przyczyni się do wzrostu zainteresowania ochroną środowiska, dzięki czemu mieszkańcy będą świadomi jak ważne jest obcowanie z naturą i jakie korzyści to niesie. Pozostałe korzyści z utrzymywania zieleni miejskiej w dobrej kondycji są różnego rodzaju:

 

  • związane z klimatem i jakością powietrza (regulowanie warunków bioklimatycznych, łagodzenie uciążliwość klimatu miejskiego, poprawa warunków areosanitarnych przez pochłanianie zanieczyszczeń pyłowych i gazowych oraz mikrobiologicznych, poprawa jakości powietrza przez pochłanianie dwutlenku węgla i wydzielania do atmosfery tlenu),
  • związane z wodami (przeciwdziałanie degradacji wód),
  • związane z glebami (przeciwdziałanie degradacji gleb),
  • związane z roślinnością i zwierzętami (stwarzanie warunków życia dla organizmów, sprzyjanie ochronie bogactwa genetycznego i cennych, zwłaszcza rodzimych, gatunków flory i fauny),
  • związane z człowiekiem (sprzyjanie regeneracji fizycznej człowieka przez m.in. korzystną jonizację powietrza i wydzielanie substancji lotnych, sprzyjanie regeneracji psychicznej człowieka przez zaspakajanie potrzeb estetycznych i kontakt z przyrodą).

 

Za treść materiałów odpowiada wyłącznie Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Podkarpacia "Pro Carpathia".

 

 

 

"Przed"
"Przed"
"Przed"
"W Trakcie"
"W Trakcie"
"W Trakcie"
"Po"
"Po"
"Po"

Strona internetowa opracowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie", dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków MF EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Tropem karpackich żubrów" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie - popularyzacja różnorodności biologicznej w wymiarze ekosystemowym" który korzysta z dofinansowania w kwocie 896 496 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Ochrona ostoi karpackiej fauny puszczańskiej - korytarze migracyjne" realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE.

Copyrights 2015. Zielonepodkarpacie.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. projekt i realizacja: ideo