Serwis poświęcony przyrodzie województwa podkarpackiego

Odtworzenie ścieżki przyrodniczej w Rzeszowie


NAZWA INICJATYWY: Odtworzenie ścieżki przyrodniczej im. Władysława Szafera w Rzeszowie

OBSZAR DZIAŁANIA: Budowa i modernizacja małej infrastruktury turystycznej/edukacyjnej

OKRES REALIZACJI: październik 2015 - czerwiec 2016 r.

CEL INICJATYWY: Odtworzenie i odnowienie ścieżki przyrodniczej im. W. Szafera

OBSZAR REALIZACJI: Miasto Rzeszów

 

Przedsięwzięcie polegało na odtworzeniu i odnowieniu ścieżki przyrodniczej im. Władysława Szafera, która pozwala zobaczyć większość atrakcji przyrodniczych w mieście Rzeszów. Jednak stare tablice informacyjne i oznaczenia ścieżki uległy zniszczeniu i wymagały naprawy lub wymiany. Działanie tej inicjatywy skierowane jest do mieszkańców Rzeszowa, jako miejsce do odpoczynku i edukacji.

Ścieżka przyrodnicza im. Władysława Szafera służy jako pomoc dydaktyczna w zajęciach przyrody i biologii. Stanowi ją 9 przystanków obejmujących najciekawsze elementy przyrody ożywionej, z czego kwintesencją jest rezerwat przyrody „Lisia Góra”.

Ścieżka przyrodnicza bazuje na istniejących tworach i składnikach przyrody w mieście Rzeszów. Poprzez swój walor turystyczny i edukacyjny ma uczyć i uwrażliwiać na piękno przyrody, tym samym bezpośrednio kształtuje właściwą postawę ekologiczną mieszkańców Rzeszowa. Realizacja tego działania stworzyło wspaniałe miejsce do spacerów, cechujące się dużymi walorami edukacyjnymi, a także podniosło walory turystyczne dla Rzeszowa. Można tu spotkać wiele ciekawych gatunków ptaków, liczne krzewy i bogaty drzewostan, min. orzecha czarnego (Juglans nigra), topoli (Populis L.), wiązu szypułkowego (Ulmus leavis) oraz dębu szypułkowego (Quercus robur) i wierzby płaczącej (Salix × sepulcralis). Osobliwością ścieżki jest lessowa skarpa, której wysokość względna wynosi 30 m, a z jej wierzchołka rozpościera się widok na dolinę Wisłoka i Pogórze Dynowsko-Strzyżowskie.

 

Za treść materiałów odpowiada wyłącznie Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Podkarpacia "Pro Carpathia".

 

 

"Przed"
"Przed"
"Przed"
"Po"
"Po"
"Po"

Strona internetowa opracowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie", dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków MF EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Tropem karpackich żubrów" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie - popularyzacja różnorodności biologicznej w wymiarze ekosystemowym" który korzysta z dofinansowania w kwocie 896 496 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Ochrona ostoi karpackiej fauny puszczańskiej - korytarze migracyjne" realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE.

Copyrights 2015. Zielonepodkarpacie.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. projekt i realizacja: ideo