Serwis poświęcony przyrodzie województwa podkarpackiego

Ośrodek dla dzikich zwierząt w Przemyślu

  

NAZWA INICJATYWY: Bezpieczeństwo zwierząt chronionych w Przemyślu

OBSZAR DZIAŁANIA: Modernizacja lub wyposażenie ośrodków rehabilitacji dla dzikich zwierząt

OKRES REALIZACJI: październik 2015 - czerwiec 2016 r.

CEL INICJATYWY: Zbudowanie trwałych elementów ogrodzenia, oddzielających poszczególne gatunki od siebie

OBSZAR REALIZACJI: Miasto Przemyśl

 

Fundacja Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu przyjmuje rocznie ok. 600 zwierząt. Oprócz gatunków chronionych takich jak puszczyki (Strix aluco), myszołowy (Buteo buteo), bociany białe (Ciconia ciconia) trafiają tu także osobniki zagrożone wyginięciem, szczególnie ważne dla środowiska np. ryś (Lynx lynx), niedźwiedź (Ursus arctos) lub popielica (Glis glis).

 

Przedsięwzięcie polegało na zbudowaniu trwałych elementów ogrodzenia, oddzielających poszczególne gatunki od siebie oraz zapewniające ochronę przed drapieżnikami z zewnątrz. Pozwoli to na większą skuteczność w ratowaniu dzikich zwierząt i wyeliminuje straty spowodowane przez atak gatunków z zewnątrz. Realizacja przedsięwzięcia nastąpi na terenie Ośrodka. W budowę ogrodzenia zostali zaangażowani pracownicy, wolontariusze Ośrodka, a przede wszystkim członkowie Koła LOP - OHP w Przemyślu.

 

Uratowanie większej ilości dzikich zwierząt jest istotne dla zachowania ich populacji. Szczególnie w przypadku rzadkich osobników z zagrożonej listy, uratowanie nawet jednego zwierzęcia i wypuszczenie zdrowego na wolność jest dużym sukcesem. Poprawa infrastruktury pozwoli przyjąć większą ilość zwierząt. Poprawi się także wskaźnik przeżywalności. Szczególną rolą Ośrodka jest edukacja społeczeństwa.

 

Często niewiedza sprawia, że przypadki spotkania się ludzi z dzikimi zwierzętami kończą się tragicznie. W przypadku saren, częstym problemem jest niczym nieuzasadnione zabieranie młodych osobników ze środowiska naturalnego, w wielu przypadkach kończy się to śmiercią sarny. Nierzadko to zdrowie i życie człowieka może być zagrożone. Sposób zachowania się w przypadku spotkania na swojej drodze niedźwiedzia, wilka a także jelenia jest obowiązkowym tematem podczas spotkań w Ośrodku. Wykonanie prac związanych z ogrodzeniem, pozwoli na przyjęcie większej ilości wycieczek a tym samym szerszą edukację, w większym zakresie.

 

Za treść materiałów odpowiada wyłącznie Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Podkarpacia "Pro Carpathia".

 

 

 

"Przed"
"Przed"
"Przed"
"W Trakcie"
"W Trakcie"
"W Trakcie"
"Po"
"Po"
"Po"

Strona internetowa opracowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie", dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków MF EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Tropem karpackich żubrów" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie - popularyzacja różnorodności biologicznej w wymiarze ekosystemowym" który korzysta z dofinansowania w kwocie 896 496 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Ochrona ostoi karpackiej fauny puszczańskiej - korytarze migracyjne" realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE.

Copyrights 2015. Zielonepodkarpacie.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. projekt i realizacja: ideo