Serwis poświęcony przyrodzie województwa podkarpackiego

Filmy przyrodnicze

SKARBY I SPEKTAKLE PODKARPACKIEJ PRZYRODY

Magiczne krajobrazy, niezwykłe spektakle dzikiej natury, niespotykane gdzie indziej nagromadzenie rzadkich gatunków roślin i zwierząt oraz skarby przyrody nieożywionej sprawiają, że województwo podkarpackie jest jednym z najcenniejszych przyrodniczo regionów na kontynencie. Ten film pokazuje gdzie i kiedy możemy je zobaczyć.

 

ŚCIEŻKA PRZYRODNICZA "BIERÓWKA"

W południowej części pogórza strzyżowskiego w Centrum Edukacji Ekologicznej w Bierówce swój początek mają trzy trasy. Przyrodnicza, na której trzeba jedynie wyostrzyć wzrok, by wśród buczyn i jedlin wypatrzyć jelenia, sarnę czy wilka. Rowerem leśnymi ścieżkami dotrzemy do kurhanów sprzed 4.600 lat. Głównym przystankiem trasy historycznej jest cmentarz z czasów drugiej wojny światowej, miejsce masowych egzekucji. Współczesna Bierówka i las Warzycki to dziś ostoja dzikich zwierząt.

13 ŚCIEŻEK PRZYRODNICZYCH BIESZCZADZKIEGO PN

Piesze wędrówki po terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego można w doskonały sposób połączyć z poznawaniem występujących tu roślin i zwierząt. Na terenie Parku wyznaczono 13 ścieżek przyrodniczych i historycznych, które w większości biegną wzdłuż znakowanych szlaków turystycznych lub w ich pobliżu. 

ŚCIEŻKA PRZYRODNICZA "TRZY ŚCIEŻKI TOŻSAMOŚCI" 

W okolicy Dubiecka biegnie 23 kilometrowa trasa dla wygody turystów podzielona na trzy krótsze odcinki. Piękne widoki gwarantuje meandrująca malowniczo pośród pól rzeka San. Po drodze mijamy dwa rezerwaty. Pierwszy chroni jedyne na pogórzu przemyskim torfowisko typu wysokiego. Wśród bogatej roślinności boru bagiennego na szczególną uwagę zasługuje drapieżna roślina rosiczka okrągłolistna.

ŚCIEŻKA PRZYRODNICZA "FOLUSZ" W MAGURSKIM PN

Rozpoczyna swój bieg w Foluszu przy wejściu zielonego szlaku na teren Magurskiego Parku Narodowego w okolicy wodospadu Magurskiego, a kończy na miejscu dziennego wypoczynku przy zejściu żółtego szlaku z Kornutów w okolicy wychodni skalnej „Diabli Kamień”.

ŚCIEŻKA PRZYRODNICZA "HORYNIEC - NOWINY HORYNIECKIE"

Ośmiokilometrowa ścieżka rozpoczyna się w centrum uzdrowiska, słynącego z leczniczych wód siarczkowych. Biegnie przez las olchowy i buczynę karpacką żeby dotrzeć do kaplicy Matki Boskiej Horynieckiej i źródła, któremu przypisuje się działanie lecznicze. Na pokonanie trasy w zależności od wariantu (pieszy lub rowerowy) trzeba zarezerwować od 2 do 3 godzin. Warto zabrać ze sobą aparat fotograficzny bo Południoworoztoczański PK zachwyca malowniczym pejzażem, dziką przyrodą i pamiątkami burzliwej historii dawnego pogranicza.

ŚCIEŻKA PRZYRODNICZA "BOBROWA DOLINA"

Ścieżka przyrodnicza Bobrowa Dolina biegnie wzdłuż prawego dopływu potoku Lipka wypływającego z uroczyska Morochów. Nazwa ścieżki pochodzi od przeprowadzonej w 1995 roku introdukcji bobra europejskiego. Trzy pary bobrów z nadleśnictwa Wiżajny (okolice Suwałk) skolonizowały szybko całą dolinę, która kiedyś wchodziła w skład dóbr dworskich, a jej stoki użytkowane były rolniczo. Z tamtych czasów zachował się kompleks stawów i spora liczba pomnikowych dębów.

SCIEŻKI PRZYRODNICZE W PUSZCZY SANDOMIERSKIEJ

W widłach dwóch rzek: Wisły i Sanu przetrwały pozostałości po wielkiej Puszczy Sandomierskiej. Dziś to jeden z większych, leśnych kompleksów w Polsce, który można przemierzać pieszo, konno lub na rowerze. Ścieżkami przyrodniczymi nadleśnictwa Mielec dotrzemy do bobrowych tam i pomnikowych dębów, spotykając po drodze łosia czy jelenia. Turystyczne trasy Przyrodniczego Szlaku Puszczy Sandomierskiej w całości liczą ponad 300 kilometrów długości.

 

ŚCIEŻKA PRZYRODNICZA "KRUTYJÓWKA"

Na terenie dawnej osady – w dolinie potoku Muczny bierze swój początek czterokilometrowa ścieżka przyrodnicza Krutyjówka. O świecie - w okolicy Mucznego i Stuposian - przemykają także jelenie i sarny. Spacerując leśnym duktem można wypatrzyć ślady borsuka i jenota. Ścieżka prowadzi do zagrody nad Potokiem Czerwonym. Z dala od osad ludzkich – w terenie dzikim jak on sam – odpoczywa „król karpackiej puszczy”.

 

ŚCIEŻKA PRZYRODNICZA "DWERNIK KAMIEŃ"

Wiedzie ona wschodnim zboczem Dwernika- Kamienia, zaczyna się na parkingu w Nasicznem. Szczyt Dwernika Kamienia jest prawnie chroniony. Stanowi północno – wschodnią odnogę Połoniny Wetlińskiej, gdyż leży w grzbiecie opadającym z Hasiakowej Skały w kierunku Sanu. Szczyt jest skalisty, od strony południowej pozbawiony drzew i ozdobiony kilkoma ładnymi wychodniami z piaskowca. Legenda mówi, że miejscowi zbójnicy trzymali tu kiedyś skradzione konie.

ŚCIEŻKA PRZYRODNCIZA "NOWOSIÓŁKI"

Ścieżka przyrodnicza Nowosiółki. Trasa rozpoczyna się i kończy od Muzeum Przyrodniczo - Łowieckiego "Knieja" i prowadzi tropem mieszkańców karpackiej puszczy. W punkcie kulminacyjnym ścieżki znajduje się dawna „Osada za lasem” - pozostałości dawnej wsi bieszczadzkiej. Jedną z atrakcji - zarówno dla dzieci jak i dorosłych jest quest czyli gra terenowa i odgadywanie zagadek przyrodniczych.

ŚCIEŻKA PRZYRODNICZA "ODRZYKOŃ - PRZĄDKI - ZAMEK KAMIENIEC"

Ścieżka położona jest na terenie Czarnorzecko – Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego, łączy dwie największe atrakcje Pogórza Dynowskiego: rezerwat przyrody „Prządki im. prof. Henryka Świdzińskiego” i zamek Kamieniec. Rozpoczyna się z parkingu pod „Prządkami”, gdzie ustawiona została tablica z ogólnymi informacjami o trasie ścieżki oraz wyznaczonych na niej przystankach, na których umieszczono tablice z ciekawymi informacjami nt. przyrody, lasów, prehistorii i geologii.

ŚCIEŻKA PRZYRODNICZA W RYMANOWIE ZDROJU

Wąską doliną Czarnego Potoku – lasami rymanowskiego zdroju - biegnie ścieżka przyrodnicza do nieistniejącej już wsi Wołtuszowa. Wędrówkę ponad 5-kilometrową trasą rozpoczynamy od uzdrowiska Rymanów Zdrój. Klimat jest tu łagodny, a powietrze ma cechy klimatu górskiego i morskiego. W pijalni można spróbować Celestynki, Klaudii i Tytusa. Warto też zboczyć ze ścieżki, by natrafić na zapadnięte kopanki, rdzewiejące kiwony, cerkwisko, a z punktu widokowego na Polance cieszyć się widokiem na Kopiec i Żabią Górę.

LEŚNE REZERWATY PODKARPACIA 

Program prezentuje najciekawsze rezerwaty przyrody w województwie podkarpackim, po których oprowadza widzów Edward Marszałek, leśnik i autor książek przyrodniczych.

Strona internetowa opracowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie", dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków MF EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Tropem karpackich żubrów" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie - popularyzacja różnorodności biologicznej w wymiarze ekosystemowym" który korzysta z dofinansowania w kwocie 896 496 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Ochrona ostoi karpackiej fauny puszczańskiej - korytarze migracyjne" realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE.

Copyrights 2015. Zielonepodkarpacie.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. projekt i realizacja: ideo