Serwis poświęcony przyrodzie województwa podkarpackiego

Filmy przyrodnicze

Leśne Rezerwaty Podkarpacia: Sine Wiry

16-06-2016
Ochroną objęto przełomowy odcinek rzeki Wetliny aż do jej ujścia do Solinki oraz zbocza wzniesień Połoma i Szczycisko. W 1980 roku po lipcowych ulewach do Wetliny osunęło się zbocze Połomy. Osuwisko tworząc jezioro zwane Szmaragdowym. Przez lata ten akwen zamulił się i dziś praktycznie nie istnieje. Nadal jednak możemy zobaczyć kaskady i głębie Wetliny oraz podziwiać bogactwo tutejszej fauny i flory.

Leśne Rezerwaty Podkarpacia: Rezerwaty Puszczy Sandomierskiej

16-06-2016
Północną część województwa podkarpackiego obejmuje rozległa Kotlina Sandomierska. Te tereny od wieków porośnięte były wielką puszczą. Turyści zaglądają tu stosunkowo rzadko. A szkoda, bo fascynująca jest zarówno przyroda, jak i kultura tutejszych mieszkańców, czyli Lasowiaków. O tym jak wyglądała pradawna Puszcza Sandomierska przekonamy się m.in. podczas wypraw do rezerwatów Pateraki, Bagno Przecławskie, Bór, Las Klasztorny i Lupa. Wysłuchamy opowieści leśników o tutejszej faunie i florze.

Leśne Rezerwaty Podkarpacia: Rezerwat Tysiąclecia na Cergowej Górze

16-06-2016
Ochronie podlega fragment starej puszczy bukowo-jodłowej. Spotkamy w niej wiele cennych roślin m.in. cisy, kłokoczkę południową, lilię złotogłów i języcznika zwyczajnego – jedyną w Polsce paproć o pełnych liściach. Licznie występują tu salamandry plamiste. Cergowa słynie z osuwisk i jaskiń szczelinowych, w których zimują nietoperze. Przez rezerwat biegnie ścieżka przyrodnicza do Złotej Studzienki, miejsca kultu św. Jana z Dukli.

Leśne Rezerwaty Podkarpacia: Przełom Osławy pod Duszatynem

16-06-2016
Dolina Osławy to zachodni kraniec Bieszczadów. Na tym terenie biegnie granica pomiędzy Karpatami wschodnimi i zachodnimi. W najbardziej malowniczym fragmencie doliny przylegającym do zakola rzeki niedaleko Duszatyna utworzono rezerwat przyrody. Ma on chronić przełomowy odcinek Osławy wraz z cennymi lasami bukowo-jodłowymi i różnorodnymi formami skalnymi.

Leśne Rezerwaty Podkarpacia: Kamień - beskidzki Bieszczad

16-06-2016
Wznosząca się nad Jaśliskami górę Kamień zwano kiedyś „Bieszczadem”. Dzisiaj porasta ją karpacka puszcza pełna dzikich zwierząt. Występują tu wiele wychodni skalnych w postaci ścian i okazałych ostańców. Rzeźbę terenu urozmaicają zarośnięte wyrobiska po starych kamieniołomach. Ciekawostką przyrodniczą są też wysoko położone bagniska zwane „berezedniami". Góra Kamień jest położona przy dawnym szlaku handlowym prowadzącym z Węgier do Polski.

Leśne Rezerwaty Podkarpacia: Góra Chełm

16-06-2016
W rezerwacie ochroną objęto największe na Pogórzu Strzyżowskim skupisko górskiego lasu bukowego (buczyna storczykowa) oraz tereny źródliskowe. Góra Chełm od wieków była źródłem wierzeń i legend. Na szczycie stoi kapliczka. Przed laty w Wielką Niedzielę z okolicznych osad przybywali tu pielgrzymi.

Strona internetowa opracowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie", dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków MF EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Tropem karpackich żubrów" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie - popularyzacja różnorodności biologicznej w wymiarze ekosystemowym" który korzysta z dofinansowania w kwocie 896 496 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Ochrona ostoi karpackiej fauny puszczańskiej - korytarze migracyjne" realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE.

Copyrights 2015. Zielonepodkarpacie.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. projekt i realizacja: ideo