Serwis poświęcony przyrodzie województwa podkarpackiego

Monitoring płazów w gminie Tyczyn

 

NAZWA INICJATYWY: Monitoring płazów na terenie gminy Tyczyn - rozpoznanie siedlisk ich występowania oraz zagrożeń

OBSZAR DZIAŁANIA: Lokalny monitoring przyrodniczy

OKRES REALIZACJI: kwiecień - wrzesień 2016 r.

CEL INICJATYWY: Monitoring najważniejszych siedlisk płazów na terenie gminy Tyczyn z równoczesną analizą zagrożeń i możliwości ich ochrony

OBSZAR REALIZACJI: Gmina Tyczyn

 

Gmina Tyczyn nie posiada obecnie opracowań przyrodniczych, jak również aktualnych danych dotyczących występowania i rozmieszczenia chronionych gatunków na swoim terenie. Zdefiniowanym w tym przypadku problemem jest brak wiedzy dotyczącej siedlisk i składu gatunkowego płazów, w tym szczególnie gatunków rzadkich (m.in. wymienionych w Załączniku II Dyrektywy Siedliskowej). Potrzeba realizacji inicjatywy wynika z rosnącego spadku liczebności tej grupy zwierząt i konieczności rozpoznania ich stanu na terenie, gdzie dotąd nie były badane.

Podstawowa korzyść dla środowiska naturalnego to działania edukacyjne poprzez poszerzenie wiedzy i polepszenia jakości stanu siedlisk płazów, w tym gatunków cennych w skali regionu i kraju. W wyniku przeprowadzonego monitoringu zlokalizowane zostaną siedliska danego gatunku, co w rezultacie przełoży się na możliwość planowania przyszłych działań ochronnych. Rezultatem podejmowanych działań będzie uświadomienie lokalnym społecznościom skali zagrożenia działalnością człowieka dla obecnych na terenie gminy gatunków zwierząt. Korzyścią dla lokalnej społeczności będzie również wzrost świadomości ekologicznej i przyrodniczej jej mieszkańców.

 

Za treść materiałów odpowiada wyłącznie Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Podkarpacia "Pro Carpathia".

 

 

 

"Przed"
"Przed"
"Przed"
"W Trakcie"
"W Trakcie"
"W Trakcie"
"W Trakcie"
"W Trakcie"
"W Trakcie"

Strona internetowa opracowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie", dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków MF EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Tropem karpackich żubrów" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie - popularyzacja różnorodności biologicznej w wymiarze ekosystemowym" który korzysta z dofinansowania w kwocie 896 496 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Ochrona ostoi karpackiej fauny puszczańskiej - korytarze migracyjne" realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE.

Copyrights 2015. Zielonepodkarpacie.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. projekt i realizacja: ideo