Serwis poświęcony przyrodzie województwa podkarpackiego

Ochrona pójdźki w gminie Tyczyn

 

NAZWA INICJATYWY: Ochrona pójdźki (Athene nactua) w krajobrazie rolniczym okolic Tyczyna

OBSZAR DZIAŁANIA: Lokalny monitoring przyrodniczy

OKRES REALIZACJI: kwiecień - wrzesień 2016 r.

CEL INICJATYWY: Przeprowadzenie monitoringu pójdźki oraz czynna ochrona gatunku poprzez zwiększanie miejsc rozrodczych (budki lęgowe)

 OBSZAR REALIZACJI: Gmina Tyczyn

 

Pójdźka zwyczajna (Athene noctua) jest jednym z rzadszych przedstawicieli sów na terenie planowanych działań, co spowodowane jest między innymi ciągłym spadkiem jej liczebności poprzez zanik pierwotnych siedlisk lęgowych. Pójdźki, jako gatunki sów niosących ogromne korzyści w zwalczaniu szkodników na terenach rolniczych są jednocześnie bardzo narażone na utratę siedlisk lęgowych poprzez wycinanie starych wierzb śródpolnych oraz ograniczenie dostępności do miejsc lęgowych.

Inicjatywa opiera się na przeprowadzeniu monitoringu gatunku w krajobrazie rolniczym oraz wiejskim Tyczyna, a także ochronę czynną gatunku poprzez zwiększanie dostępności miejsc rozrodczych dla gatunku (budki lęgowe) budowane podczas warsztatów instruktażowych przez lokalną społeczność, edukację ekologiczną w zakresie zachowania starych, śródpolnych zadrzewień.

Planowane działania przyczyniły się do zaangażowania lokalnych mediów i społeczności do współpracy. Ponadto jednym z etapów prac była organizacja zajęć warsztatowych instruktażowych dla młodzieży ze szkół podstawowych z budowania budek lęgowych dla ptaków. Młodzież szkolna została również bezpośrednio zaangażowana w proces instalowania budek lęgowych dla tego gatunku.

 

Za treść materiałów odpowiada wyłącznie Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Podkarpacia "Pro Carpathia".

 

 

 

"Przed"
"Przed"
"Przed"
"W Trakcie"
"W Trakcie"
"W Trakcie"
"W Trakcie"
"W Trakcie"
"W Trakcie"
"Po"
"Po"
"Po"

Strona internetowa opracowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie", dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków MF EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Tropem karpackich żubrów" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie - popularyzacja różnorodności biologicznej w wymiarze ekosystemowym" który korzysta z dofinansowania w kwocie 896 496 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Ochrona ostoi karpackiej fauny puszczańskiej - korytarze migracyjne" realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE.

Copyrights 2015. Zielonepodkarpacie.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. projekt i realizacja: ideo