Serwis poświęcony przyrodzie województwa podkarpackiego

Przyszkolne arboretum w Racławówce

  

 

NAZWA INICJATYWY: Przyszkolne Arboretum w Racławówce

OBSZAR DZIAŁANIA: Budowa i modernizacja małej infrastruktury turystycznej/edukacyjnej; Ograniczenie antropopresji w obiektach użyteczności publicznej

OKRES REALIZACJI: październik 2015 - marzec 2016 r.

CEL INICJATYWY: Utworzenie Arboretum w celach dydaktycznych i ochrony ex - situ

OBSZAR REALIZACJI: Gmina Boguchwała/ Racławówka

 

Arboretum, które jest położone na terenie szkolnego ogrodu spełnia kilka funkcji:

 

  • funkcję ochrony ex-situ zagrożonych gatunków poprzez posadzenie w nim odmian zagrożonych wyginięciem,
  • może być wspaniałym zapleczem do realizacji zajęć przyrodniczo-biologicznych w bezpośrednim kontakcie z przyrodą,
  • może stanowić miejsce prowadzenia kół zainteresowań, warsztatów sadzenia i pielęgnacji roślin,
  • będzie też stanowić pokazowe poletko uprawy tradycyjnych ale ginących już odmian roślin użytkowych co zachęci mieszkańców do powrotu do ich hodowli.

 

Powstanie Arboretum umożliwia realizację programu edukacji ekologicznej z wykorzystaniem aktywizujących metod nauczania, kształtując u uczniów postawy proekologiczne. Bogactwo roślin szkolnego Arboretum jest powabnią dla wielu gatunków zwierząt, jednocześnie pozwala rozbudzać w uczniach głębsze zainteresowanie światem przyrody, wyzwalać aktywność badawczą dzieci, doskonalić umiejętność rozpoznawania gatunków chronionych, kształtować szacunek wobec przyrody, a w przyszłości podejmować nowe inicjatywy na rzecz ochrony i poprawy stanu.

 

Za treść materiałów odpowiada wyłącznie Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Podkarpacia "Pro Carpathia".

 

 


 

"Przed"
"Przed"
"Przed"
"Po"
"Po"
"Po"

Strona internetowa opracowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie", dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków MF EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Tropem karpackich żubrów" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie - popularyzacja różnorodności biologicznej w wymiarze ekosystemowym" który korzysta z dofinansowania w kwocie 896 496 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Ochrona ostoi karpackiej fauny puszczańskiej - korytarze migracyjne" realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE.

Copyrights 2015. Zielonepodkarpacie.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. projekt i realizacja: ideo